| kikikikikikikikilovs a întrebat:

Hei!

Sa zicem ca tatal meu nu vrea sa semneze dar inainte voia, poate mama sa faca prin judecarie si sa ma intrebe aia daca vreau eu si alea.

Deoarece eu vreau sa plec la mama mea in Spania.

Si ce acte are nev pentru. judecatorie, sau avocat ce trebuie.

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Parintii tai sunt casatoriti sau divortati?
Daca sunt casatoriti, tu nu poti pleca din tara fara acordul ambilor parinti.
Daca sunt divortati, atunci tu ai fost incredintat unuia din parinti, din cate se pare tatalui tau. El are drepturi depline asupra ta.
Mama ta poate sa faca cerere la Judecatorie ca sa ceara custodia ta, iar tu vei fi intrebat pe cine alegi dar mai bine incearca sa-l convingi pe tatal tau. Conflictele in instanta nu sunt prea placute.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui situatia exacta si detaliata, respectiv daca parintii sunt sau nu casatoriti acum, daca au fost casatoriti si au divortat, in acest caz daca ai fost incredintat numai unui parinte sau ambilor, la care parinte s-a stabilit domiciliul, daca esti sau nu minor.
In orice caz, daca esti minor, ai nevoie de declaratia notariala a ambilor parinti. Daca parintii nu se inteleg privind plecarea ta in strainatate atunci este nevoie de o actiune in justitie.
Conform Legii nr.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 30.(1)Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România a cetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:
a)minorului care este titular al unui document de călătorie individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate/cărţi electronice de identitate şi călătoreşte în străinătate însoţit de ambii părinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu aceştia;
b)minorului care este titular al unui document de călătorie individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate/cărţi electronice de identitate şi călătoreşte în străinătate împreună cu unul dintre părinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu acesta numai dacă părintele însoţitor prezintă o declaraţie a celuilalt părinte din care să rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate, pentru o perioadă care să nu depăşească 3 ani de la data întocmirii acesteia sau, după caz, face dovada decesului celuilalt părinte;
c)minorului care este titular al unui document de călătorie individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate/cărţi electronice de identitate şi care călătoreşte în străinătate împreună cu unul dintre părinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu acesta, fără a mai fi necesară declaraţia celuilalt părinte, numai dacă părintele însoţitor face dovada faptului că i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă sau că exercită singur autoritatea părintească în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă şi irevocabilă ori în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013;
d)minorului care este titular al unui document de călătorie individual sau, după caz, al unei cărţi de identitate/cărţi electronice de identitate şi care călătoreşte însoţit de o altă persoană fizică majoră i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu aceasta numai dacă persoana însoţitoare prezintă o declaraţie a ambilor părinţi sau, după caz, a părintelui căruia i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă, a părintelui care exercită singur autoritatea părintească în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă şi irevocabilă ori în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013, a părintelui supravieţuitor sau a reprezentantului său legal, care să cuprindă acordul acestora cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate, pentru o perioadă care să nu depăşească 3 ani de la data întocmirii acesteia, precum şi datele de identitate a însoţitorului respectiv.
(2)În situaţiile prevăzute la alin. (1) lit. b)-d) nu este necesară declaraţia părintelui decăzut din drepturile părinteşti sau, după caz, declarat dispărut, în condiţiile legii, dacă însoţitorul face dovada în acest sens, cu excepţia cazului în care ambii părinţi se află în această situaţie, când este obligatorie declaraţia reprezentantului legal al minorului.
(3)Prin derogare de la prevederile alin. (1) lit. b)-d), organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România a minorilor însoţiţi, numai în următoarele situaţii:
a)în cazul în care însoţitorul argumentează necesitatea călătoriei în străinătate prin faptul că minorul urmează să beneficieze de un tratament medical care nu este posibil pe teritoriul României şi fără de care viaţa sau sănătatea îi este pusă în mod grav în pericol, cu condiţia să prezinte documente doveditoare în acest sens, emise sau avizate de autorităţile medicale române, din care să rezulte perioada şi statul sau statele în care urmează să se acorde tratamentul medical respectiv, chiar dacă nu există acordul ambilor părinţi, al celuilalt părinte, al părintelui supravieţuitor sau al reprezentantului legal;
b)în cazul în care însoţitorul face dovada că minorul se deplasează pentru studii sau concursuri oficiale, prin prezentarea unor documente corespunzătoare, din care să rezulte perioada şi statul sau statele în care se vor desfăşura aceste studii sau concursuri, chiar dacă există acordul doar al unuia dintre părinţi.
(4)Declaraţia prevăzută la alin. (1) lit. d) trebuie să cuprindă şi menţiunea dacă minorul urmează să rămână în statul de destinaţie şi datele de identitate ale persoanei căreia urmează a-i fi încredinţat minorul, precum şi, după caz, datele de identitate ale persoanei cu care se reîntoarce în România, dacă însoţitorul este o altă persoană decât cea cu care iese din România."

| Violleta2022 a răspuns:

Fara consimtamantul scris al ambilor parinti, nu poti pleca din tara! Se face procura speciala la un notar public!
Cazul in care unul din parinti este deja afara, tot ai nevoie de Procura Speciala de a tata, ca este de acord sa te lase sa pleci la mama. Ideea este ca nu poti pleca singur, decat insotit de un tutore legal.

Ce vrei tu, nu conteaza pana implinesti 18 ani!
Pana atunci, parintii tai decid pentru tine!'

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mama ta trebuie sa obtina custodia completa ca sa nu mai ai nevoie de semanturile lui

Răspuns utilizator avertizat