| anonim_4396 a întrebat:

Un minor ( 16 ani) si-a pierdut buletinul iar mama acestuia refuza sa il faca sub pretextul ca nu are bani si timp.Parintii sunt divortati. Ea ameninta minorul ca daca sesizeaza pe cineva, face mai bine, deoarece cu ocazia asta isi va para si ea la randul sau fostul sot, ca nu ii trimite pensia alimentara. Ce legatura sunt in aceste doua cazuri? Nu este obligatia ei de parinte sa isi ia copilul in spatiu? Ce poate face minorul in cazul acesta si cum isi poate face buletinul? Ce consecinte pot exista pentru Mama atat cat si pentru Minor? La implinirea a 18 ani a minorului, mama mai are "obligatia" sa ii ofere ajutorul necesar minorului pentru refacerea buletinului?

Precizez ca multe din lucruriile copiilului sunt din partea tatalui, iar hainele toate sunt primite de la prietenii(este fata). Aceasta mai are un frate care a avut probleme cu droguri, prins de mama sa care nu a anuntat politia si nu a facut nimic in cazul acesta. Lui i se cumpara tot ce are nevoie de la haine la mancare, i se da credibilitate mereu cand o trateaza ca pe cineva inferior lui, o bate, injura (pe sora lui mai mica|cu 1 an), mama spunand ca ea este devina ca il intarata si nu ii face pe plac.Mama, la fel, o trateaza urat pe fata. Toate acestea in ciuda faptului ca are o facultate de psihologie proaspat terminata.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ma mira o asemenea comportare, mai ales ca spui ca femeia a facut o facultate si inca psihologie. Cred ca in cazul expus ar trebui ca minora sa se adreseze Directiei de Asistenta Sociala si Protectia Copilului din judetul sau, gaseste adresa si numar de telefon pe internet, de asemenea poate da telefon la 116111 - telefonul copilului. Minora ar trebui sa anunte pierderea cartii de identitate(ce tot aveti cu buletinul?) la SPCLEP si s-o convinga pe mama sa mearga pentru a i se face o noua CI, altfel o sa fie amendata. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu vad decit un minor care nu-si asuma vina pentru pierderea buletinului si cauta distragerea atentiei dupa artificii ieftine gen"toata lumea-i vinovata numai eu nu". Spui de tatic ca nu-i responsabil in timp ce se tine de un serviciu asa de greu "in mai multe orase si tari".Mi se par cam in contradictoriu aici.Fratele ei vinavat, mama vinovata in ultima instanta cred ca se face vinovata si politia ca nu o roaga frumos daca binevoieste sa le faca o vizita pentru eliberarea altui buletin.

| äπđÿ a răspuns:

Anne ai scos din filme? laughing am glumit wow sincer. imi pare rau pentru fata straight face e,,, culmea adica ala are tot ce vrea iar ea saraca o duce rau straight face eu daca as fi acolo la pariu ca as face inverswinking trebuie anuntat urgent protectia copilului fata aia o duce rau de tot straight face te rog daca nu o face ea fa'o tu si fa'i un bine declara tot ce ai zis aici happy si o sa o ajuti enorm, nu krek e ceea ce ai intrebat dar... happy o ajuti asa big grin sper ca te'am ajutat... bft

| daniEL88 a răspuns:

Nu i-a explicat nimeni care usa era pentru Facultate si care pentru Terapie.
... Fata, minorul poate sa mearag sa faca o citatie la politie, cu ocazia asta isi face si buletinul, primeste si pensie alimentara, si poate poate Tatal o linistete (intelegeti) si pe mama.

| AneeM a răspuns:

Multumesc de raspunsurile date pana acum. Tatal sau nu este un om tocmai responsabil iar sotia lui a divortat de el din cauza infidelitatii si violentei excesive atat fata de ea cat si de copii. Intre timp s-a schimbat si nu mai este violent dar la fel de iresponsabil si nu isi poate permite sa aiba un copil in grija deoarece are un job care il solicita foarte mult in ate orase si tari. sad Exista posibilitatea ca autoritatiile sa o ia de acolo ceea ce ar fi probabil si mai rau. Eu am implinit varsta majoratului si ii pot oferii cu mare placere un loc la mine acasa, dar din cate cunoastem legal, nu se poate asa ceva. Voi stiti altfel?

| fℓαviiαα a răspuns:

Eu zic ca acea persoana sa se mute cu tata happyEu una stau cu tatal meu de 2 ani de zile.Tot timpul m-am inteles mai bine cu tata decat cu mama, traiesc mai bine, am ce imi dorescthinking Este doar un sfat. Sper sa il poata urma.Pentru ca astfel de cazuri sunt multe, si nu ar trebui sa fi calcat in picioare, trebuie sa mergi unde crezi tu ca este mai bine.BAFTA!