Întrebare recomandată | B343 a întrebat:

Acum doua saptamani mi-am facut buletin si culmea..acum s-a schimbat numele strazii pe care stau si si numarul casei. Trebuie sa imi fac unul nou?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 97/2005, republicata in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.19.(1) Serviciile publice comunitare de evidenţă a persoanelor eliberează un nou act de identitate în următoarele cazuri:
d) în cazul schimbării denumirii sau rangului localităţilor şi străzilor, al renumerotării imobilelor sau rearondării acestora, al înfiinţării localităţilor sau străzilor;
(2) Titularul sau reprezentantul legal al acestuia este obligat să solicite eliberarea unui nou act de identitate, în condiţiile art. 15 şi 16, după cum urmează:
b) în termen de 15 zile de la producerea uneia dintre situaţiile prevăzute la alin. (1) lit. b)-j);
(3) Actul de identitate valabil rămâne în posesia titularului până la data înmânării noului document."
Asa fiind va trebui sa-ti faci o carte de identitate noua.

7 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Da, e nevoie de altul.

| mona a răspuns:

Asa ar trebui

| Ryuunosuke a răspuns:

Da pentru ca esti trecut/a pe alta adresa...

| boss97 a răspuns:

Da,trebuie urgent.

| AnyAnA99 a răspuns:

Da, trebuie

| LoveIsTheAnswer a răspuns:

Da cred ca trebuie sa iti schimbi iar buletinul... sau cel mai bine intreaba la cea mai apropiata sectie de politie ca sa fii sigura dar eu asa stiu cand se schimba adresa se face din nou alt buletin...

| mrcs a răspuns:

Din pacate da