| annamaria04 a întrebat:

acum 2 saptamani s-a schimbat numele strazii si trebuie sa schimb buletinul.dar eu numai peste 2 luni implinesc 18 ani. daca schimb acum buletinul mai trebuie sa-l schimb si cand implinesc 18 ani?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Preschimbarea cartii de identitate (nu ai buletin) se poate cere cu 180 de zile anterior expirarii valabilitatii, asa ca daca soliciti acum preschimbarea vechii CI nu va mai trebui sa o faci si la 18 ani.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îl schimbi când faci 18 ani, nu mai târziu de 14 zile de la împlinirea majoratului.
Pa, pa.

| hummmer a răspuns:

De ce să-l schimbi la 18 ani? E valabil 10 ani, indiferent ce vârstă împlineşti.
Fă-l acum şi următorul în 2023(dacă nu te măriţi între timp şi faci altul, pe alt nume).

| Fetytza99 a răspuns:

Buna., cand te duci acum sa-l schimbi discuti despre problema asta si atunci o sa rezolvi. Dar nu cred ca o sal mai schimbi