| KodrutZ a întrebat:

Ai un venit variabil intre 0 si aproximativ 1400 USD, brut. Teoretic, s-ar incadra la drepturi de autor, insa practic... mai bine consideram "venituri din activitati independente" din surse diverse. Care e cea mai avantajoasa varianta de a fi in legalitate? Se are in vedere doar plata a cit mai putin la stat, pensie/cas la nivelul salariului minim si impozit pe restul de venit procentual, daca nu exista ceva gen 10-15% din suma bruta si atit.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cea mai buna varianta e un PFA la norma de venit, depinde si de activitate, si eventual un PFA deschis undeva in zona rurala unde normele sunt mai mici

| KodrutZ explică (pentru suntserios):

Activitatea ar fi "bani pe net din blogging" ca sa facem un rezumat. Din ce stiu idiotii nu au fost in stare sa reglementeze multe chestii conexe la facutul de bani pe net.