| ZaKid a întrebat:

Buna ziua!
Am primit o adeverinta si nu stiu ce vrea sa spuna.
Aceasta arata astfel:

Adeverinta arata astfel:

ADEVERINTA

Venituri realizate din drepturi de proprietate intelectuala

"Doamna "X", domiciliat in "Y" a realizat in cadrul societatii noastre un venit brut in anul 2011 in valoare de 1231 lei, respectiv net 1000 lei din pririetate intelectuala - drepturi de autor.
Mentionam ca s-a retinut si virat conform reglementarilor in vigoare impozit in valoare de 123 lei, CAS in valoare de 103 lei si Somaj in valoare de 5 lei.
Prezenta adeverinta se elibereaza spre a-i servi la administratia Financiara."

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa mine este foarte clara. Societatea respectiva a folosit o creatie a ta, indiferent de gen, pentru care ti-a platit, cu titlu de drept de autor, suma de 1.231 lei brut. Din aceasta suma au scazut 231 lei impozit si contributii la CAS si somaj, pe care trebuie sa le vireze la stat si la fondurile respective si ti-au platit ori urmeaza sa-ti plateasca diferenta de 1.000 lei. Este conform prevederilor Codului fiscal (L.571/2003, cu md. si compl. ulterioare) pentru anul 2011. Ti-au dat adeverinta pentru ca fiscul sa nu te mai impoziteze inca o data pentru suma respectiva. Numai bine!

1 răspuns:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Ti-am raspuns.