| StarDust_2887 a întrebat:

Ajutor, TPU! Mama a primit doua citatii prin posta(fara plic) prin care este chemata in instanta: pe una scrie ca e chemata in calitate de INCULPAT intr-un proces in care partea vatamata este TOT EA, iar pe cealalta scrie ca ea este PARTE VATAMATA intr-un proces in care inculpatul este TOT EA. Am primit si un telefon prin care o persoana ne-a anuntat de acest lucru(in caz ca nu observam citatiile la posta).

Stiti cum se poate rezolva situatia asta?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa mearga la termenul pentru care a fost citata si sa vada despre ce este vorba. Daca poate sa se intereseze chiar inainte de acest termen, poate vedea dosarul la arhiva instantei. S-ar putea sa fie o greseala a grefierului care a intocmit citatia, daca spui ca nu a dat pe nimeni in judecata. Ma mir totusi de calitatea de inculpat, pentru asta ar fi trebuit sa fie cercetata penal, ori nu spui nimic de asta. Numai bine!

| StarDust_2887 explică (pentru Ioandelasal):

Daca era ceva de genu asta nu precizam amandoua citatiile. Oricum pe mine m-a uimit ca scrie pe ambele citatii ca ea este si inculpat si parte vatamata. O sa mearga curand sa afle ce s-a intamplat.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sigur este o greșeală de dactilografiere.
Să meargă fără reținere, cu actul de identitate la data menționată în prima citație primită pentru a clarifica situația.
O persoană nu poate fi în același timp și făptași și victimă.
Succes!
Pa, pa.

| fulgerul a răspuns:

Ioan iti poate raspunde. Poate mama ta a vrut sa te protejeze si sa nu iti fi spus despre un eventual proces. Daca este inculpat atunci e caz penal. Poate a facut intampinare la dosar si a aratat ca dansa este partea vatamata. Oricum, totul se desluseste la primul termen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citatiile de la tribunal asa vin. Fara plic. Trebuie sa se prezinte. Altfel, ia amenda. Dar cum poate fi si inculpat si parte vatamata? Poate sint doua procese, unul deschis de ea si celalalt de persoana cu care este in conflict, pentru aceeasi cauza.

| StarDust_2887 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred. Pe ambele citatii e trecut numele ei atat ca inculpat cat si ca parte vatamata. Si chiar daca ar fi asa, ea nu a deschis nici-un proces...