| mihaelaclaudia77 a întrebat:

Ce se poate întâmpla dacă, ca parte vătămată nu treci testul poligraf, chiar dacă ai spus adevărul (din cauza emoțiilor), iar inculpatul îl trece din cauza ca nu are emoții? Am anumite probe împotriva acelui inculpat, dar în acest caz unde se poate dovedi doar prin test poligraf n-am dovezi la partea asta.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspus, pe larg, la intrebarea anterioara.
Cele 2 situatii coroboratye vor duce la absolvirea acuzatului si posibil sa fii tu acuzata de infractiunea de inducere in eroare a organelor judiciare.

Bula
| Bula a răspuns:

Testul poligraf nu are caracter probatoriu, fiindca nu este 100% sigur. Rezultatele sunt doar INDICII.
Ca probe sunt acceptate: inscrisuri, marturii, inregistrari audio/video autentice, originale (necomprimate, format RAW), etc.
Daca tu, parte vatamata, nu poti demonstra vinovatia inculpatului atacat de tine in instanta, atunci "inculpatul" te va putea da in judecata pentru defaimare, pretinzand daune derioase!

| mihaelaclaudia77 explică (pentru Bula):

Deci... am probe împotriva acuzatului, dar nu sunt suficiente, iar avocatul meu vrea sa ceara test poligraf. Eu am făcut mai multe acuzații inculpatului: șantaj, pornografie infantila, violarea vieții private... și viol. le pot dovedi pe toate în mare parte, dar violul îl pot dovedi numai prin test poligraf. dacă eu îl pic din cauza emoțiilor, ce se intampla în acest caz? Se poate înțelege faptul ca ma deranjează acele întrebări, ca ma stresează, ma enervează? Eu totuși am probe împotriva lui. și dacă totuși, aduc martori care sa susțină violul. prin faptul ca, inculpatul le-a povestit ce a făcut, cum a făcut. în cazul asta mai e necesar test poligraf dacă exista martori care sa susțină ce a spus inculpatul despre viol?

| Bula a răspuns (pentru mihaelaclaudia77):

Pornografia infantila se probeaza cel mai sigur prin examinarea /testarea supravegheata a copilului la sectia judeteana de psihiatrie infantila.
Examinarea trebuie ceruta in probatoriu de catre avocatul victimei.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu au nici o treaba emotiile la poligraf, ca sunt masurate de masinarie si cand spune adeavrul si cand minte, de aceea se poate face un test corect.

| mihaelaclaudia77 explică (pentru Violleta2022):

Pai și de ce sunt persoane care îl pică, deși au spus adevărul?

| suntserios a răspuns (pentru mihaelaclaudia77):

Testarea cu aparatul poligraf nu este considerata mijloc de proba in legislatia din Romania, tocmai pentru ca nu este o proba incontestabila. Rezultatele la testul poligraf sunt doar orientative si se coroboreaza cu alte probe.

| mihaelaclaudia77 explică (pentru suntserios):

Deci... am probe împotriva acuzatului, dar nu sunt suficiente, iar avocatul meu vrea sa ceara test poligraf. Eu am făcut mai multe acuzații inculpatului: șantaj, pornografie infantila, violarea vieții private... și viol. le pot dovedi pe toate în mare parte, dar violul îl pot dovedi numai prin test poligraf. dacă eu îl pic din cauza emoțiilor, ce se intampla în acest caz? Se poate înțelege faptul ca ma deranjează acele întrebări, ca ma stresează, ma enervează? Eu totuși am probe împotriva lui. și dacă totuși, aduc martori care sa susțină violul. prin faptul ca, inculpatul le-a povestit ce a făcut, cum a făcut. în cazul asta mai e necesar test poligraf dacă exista martori care sa susțină ce a spus inculpatul despre viol?

| Violleta2022 a răspuns (pentru mihaelaclaudia77):

Fiindca nu au spus adevarul, ci au incercat sa minta.
Tu nu ar trebui sa aii emoti de nici un fel daca spui adevarul, ca de ala nu-ti este niciodata teama.

| mihaelaclaudia77 explică (pentru Violleta2022):

Scuze. la ce te-ai referit cu "fiindcă nu au spus adevărul, ci au încercat sa minta". te referi la inculpați, ca au încercat sa minta în declarații sau?
Ideea e că. nu-mi pot controla emoțiile deloc, dar deloc. De câte ori îmi amintesc ce mi s-a întâmplat am o stare oribila, și totodată, nu-mi vine sa cred ce am pățit. și parca în sufletul meu am îndoieli cu privire la tot ce am declarat, chiar dacă totul e real. și chiar ar afecta testul poligraf.

| Violleta2022 a răspuns (pentru mihaelaclaudia77):

Nici nu ai nevoie sa-ti controlezi emotiile, ca masinaria stie singura sa faca diferenta intre minciuna si adevar, spuse de aceeasi persoana, indiferent cat de emotiva este persoana aia, fiindca este pusa sa spuna si minciuna si adevar si atunci masina inregisteraza tot.
Nu inteleg de ce atat frica de poligraf...

In ce priveste violul, acela se poate constata imediat, in primele 24 de ore, de orice medic autorizat la un simplu control ginecologic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Testul poligraf este doar orientativ. Nimeni nu condamnă doar pe baza lui.

| mihaelaclaudia77 explică (pentru sadrian46):

Eu amm probe împotriva acuzatului, dar nu sunt suficiente, iar avocatul meu vrea sa ceara test poligraf. Eu am făcut mai multe acuzații inculpatului: șantaj, pornografie infantila, violarea vieții private... și viol. le pot dovedi pe toate în mare parte, dar violul îl pot dovedi numai prin test poligraf. dacă eu îl pic din cauza emoțiilor, ce se intampla în acest caz? Se poate înțelege faptul ca ma deranjează acele întrebări, ca ma stresează, ma enervează? Eu totuși am probe împotriva lui. și dacă totuși, aduc martori care sa susțină violul. prin faptul ca, inculpatul le-a povestit ce a făcut, cum a făcut. în cazul asta mai e necesar test poligraf dacă exista martori care sa susțină ce a spus inculpatul despre viol?

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Mai cere un test poligraf.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Nu inteleg ceva la presupunerea ta.

Deci tu ai fost batut sa presupunem.

La testul poligraf tu ai emotii si iti iese un rezultat fals.
El nu are emotii si ii iese adevarul? ca te-a batut sa presupusem, adevar care te ajuta pe tine, nu? sau presupui ca ambele ies pe invers?