| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si vrea sa plec in Anglia cu iubitul meu.
In prezent stau la mama mea care are si custodia mea de cand a divortat de tata.
In Anglia sta tatal meu si la el ar trebui sa plecam.
Mama imi da procura sa plec dar intrebarea mea este de ce alte acte vom avea nevoie atat eu cat si iubitul meu? Mentionez ca el este major.
Multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu mai ai nevoie, pe langa declaratia mamei, de declaratia tatalui tau, avand in vedere prevederile L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 30.(1)Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România a cetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:
d)minorului care este titular al unui document de călătorie individual sau, după caz, al unei cărţi de identitate/cărţi electronice de identitate şi care călătoreşte însoţit de o altă persoană fizică majoră i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu aceasta numai dacă persoana însoţitoare prezintă o declaraţie a ambilor părinţi sau, după caz, a părintelui căruia i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă, a părintelui care exercită singur autoritatea părintească în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă şi irevocabilă ori în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013, a părintelui supravieţuitor sau a reprezentantului său legal, care să cuprindă acordul acestora cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate, pentru o perioadă care să nu depăşească 3 ani de la data întocmirii acesteia, precum şi datele de identitate a însoţitorului respectiv."
Ambii aveti nevoie de pasapoarte iar prietenul major are nevoie de certificatul de cazier judiciar.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce sa faci in Anglia care este plină de covid, sa i ei si tu? Stai aici ca este mai bine decat in Anglia Germania Spania, Italia, ei au carantină vrei sa stai in Anglia in casă?

| mihai69 a răspuns:

Ai nevoie de:
- pașaport sau C.I. valabile;
- act (împuternicire) notarial făcut de mama ta prin care autorizează pe majorul (cum îl cheamă) să te însoțească peste hotare (iar el are nevoie de un certificat de cazier judiciar pentru însoțire minor);
- în acest moment, mai ai nevoie și de un test COVID (PCR sau rapid, nu mai vechi de 48 de ore). Oricum, după sosire veți sta 14 zile în carantină.

| DonEduardo a răspuns:

Aveti sigur nevoie de pasapoarte.

| Dobrinx a răspuns:

Pasaport, deoarece Anglia nu face parte din Uniunea Europeana.
Mai trebuie evident si testul covid, fara el nu aveti voie la aeroport, cel putin asa era acum o luna jumate.
In rest, nimic. Bafta la munca big grin

De precizat, un pasaport costa cam 130 lei pentru 1 an, aproximativ, nu stiu sigur.

Insa parerea mea, trebuie sa va informati despre noile reguli. Am inteles ca sunt sanse sa se aprobe o chestie, daca nu ai vaccinul anti-covid facut nu ai voie sa parasesti tara.

Au fost si alte stiri acum cateva zile care sustineau ca daca se pleaca din Romania in alta tara, poti pleca pentru 6 luni apoi trebuie sa te intorci in tara nu stiu pentru ce...

Este bine sa va informati inainte, sa nu aveti probleme la intoarcere... cel mai bine, daca vreti, sunati la centru de asistenta la aeroport, si intrebati acolo in ce conditii se poate pleca in Anglia, cu siguranta o sa stie ultimele reguli si o sa fie de ajutor!

Bafta!