| anonimus010101110 a întrebat:

Am 16 ani si urmeaza sa benefeciez din septembrie de o pensie de urmas, intrebarea mea este: daca lucrez legal cu contract mai pot primi pensia? Sau o primesc doar daca nu am nici un job si doar studiez la o institutie de invatamant? Am sa spun un scuze anticipat daca am gresit categoria

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa 16 ani nu primesti pensie de urmas, o primesti doar daca urmezi studii in continuare, o poti primi pana ce termini o facultate dar nu mai mult de 26 de ani.
Conform Legii nr.263/2010, privind pensiile publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.83.Pensia de urmaş se cuvine copiilor şi soţului supravieţuitor, dacă susţinătorul decedat era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru obţinerea unei pensii.
ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
c) pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b)."

| anonimus010101110 explică (pentru Ioandelasal):

Pai eu imi continui studiile deci o voi primi, doar ca daca si lucrez in timpul acela o voi mai primi?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonimus010101110):

Daca urmezi studii o primesti si poti si lucra in timpul vacantelor sau cu timp redus.

| anonimus010101110 explică (pentru Ioandelasal):

Cum adica cu timp redus? si daca lucrez in timpul scolii are ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonimus010101110):

Chiar asa aerian esti?
Cu timp redus inseamna cu timp mai mic decat timpul normal de lucru (de 8 ore pe zi si 40 de ore pe saptamana), respectiv poate fi de la o ora pe zi la 7 ore pe zi, de obicei este 4 ore pe zi.
Nu are nimic daca lucrezi pe timpul scolii, desi ma indoiesc ca poti lucra cu norma intreaga (8 ore pe zi).

| anonimus010101110 explică (pentru Ioandelasal):

Pai m-am gandit ca part time, dar am spus sa intreb ca sa fiu sigur. oricum si in timpul vacantei cat si in timpul scolii voi lucra part time, respectiv 6 ore, oricum, multumesc mult ca m ai ajutat