| Annaaaaaa5115 a întrebat:

Am 17 ani.As dori sa mă mut la prietenul meu, însă mama nu cred ca ar fi de acord.As dori sa stiu daca as putea sa dau o declarație ca stau cu el de bunăvoie si ce ar putea pați el.Nu vreau sfaturi gen "e prea devreme" si alte chestii de genul. Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa dai nici o declaratie, doar sa spui parintilor unde te-ai mutat, pentru a nu te declara disparuta sau rapita.
Parintii nu te pot obliga sa te reintorci la domiciliul lor si politia nu poate interveni, pana ce parintii nu au o hotarare judecatoreasca care te obliga sa te reintorci la domiciliul parintilor.
Totusi te sfatuiesc sa te gandesti bine la acest pas si sa nu-l faci in mod usuratic, mai ales daca faci studii, nimeni nu cred ca te va ajuta asa ca parintii.
Sa nu patesti ca alte fete, duse de prieteni sa se prostitueze.
De asemenea sa fii sigura ca si parintii prietenului sunt de acord cu mutarea ta, daca acesta locuieste cu parintii.

| Violleta2022 a răspuns:

Cum esti inca minora, parintii care sunt tutorii tai legali pot fii impotriva acestui mutat si pot chema Politia, daca te opui.
Evident ca se poate ajuta la un conflict, cearta si o ruptura intre tine si parintii tai.
Nu inteleg de ce vrei sa te muti cu iubitul tau?
Ai terminat cu scoala, acum vrei sa te destrabalezi?
Te-ai gandit cumva ca-n cateva luni este posibil sa se sature de tine si sa te dea afara din casa lui?
Ce vei face atunci? Fiindca cale de intors la parinti nu mai este!

| Sofer a răspuns:

Așteaptă pana faci 18 ani și după te poți muta cu el.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ioandelasat greseste. Aducerea inapoi la casa parinteasca a unui minor nu este de apanajul judecatoriei, ci a politiei, deoarece parasirea domiciliului de catre acesta este incalcare de lege. Daca nu vrei sa te inapoiezi la parinti poti fi internata intr-un centru de reeducare pana la implinirea varstei de 18 ani.