| zSmin a întrebat:

Am 18 ani, ieri eram cu un prieten in masina, el conducea si eu eram in fata.
Am trecut pe langa zona Unirii, unde am vazut un politist in uniforma care vorbea cu 2 fete si ii zic prietenilui meu "uite-l si pe asta, nu ne lasa si noua nimic", apoi, nu stiu ce m-a apucat, dar am strigat la el " gaboree".
Radem glumim, peste 100de m vine masina de politie, ne trage pe dreapta si vorba aia... ****, platim.
Pe el l-a luat la puricat cu masina pana a ajuns la concluzia ca nu avea stopurile destul de deschise, deci aveau un autocolant ceva pe ele, nu stiu exact ce au zis.
Apoi a venit la mine, mi-a luat buletinul si s-a intors la final doar zicand ca voi primi o amenda de 900Ron pentru ce am facut.

Am intrebat, nu primesc nimic sa semnez? Macar sa dau declaratie, sa vad ceva scris?
Mi s-a raspuns ca nu, dar amenda va veni in cutia postala.
Apoi am intrebat daca se poate plati jumatate din amenda in primele 15 zile, asa cum e prevazut in lege, la care politistul mi-a zis ca nu.

Am 2 intrebari:
1.Din cate am citit, amenda pentru "injurii", desi nu consider"gabor" o insulta, dar ma rog, este intre 200-1000 de ron, deci am primit aproape amenda maxima.Este ok?

2.De ce nu pot plati jumatate din amenda, asa cum este prevazut in lege si de ce nu am primit vreun act?
Sau macar sa pot sa declar ceva...Rog seriozitate

Răspuns Câştigător
| anonimuIl a răspuns:

Nu e frumos ce ai făcut.

| anonimuIl a răspuns (pentru anonimuIl):

Să nu mai faci asta.

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu noua schimbare in Legislatia rutiera nu mai primesti nimic, totul vine prin posta acasa.
Suma amenzile s-a schimbat deja, unele avand acum suma dublata sau chiar triplata, de cat era inainte, fiindca erau sume neschimbate de 10 ani.
Nu se mai fac favoruri in special celor care insulta Politia sau fac acte premeditate, de aceea amenzile nu mai vin injumatatite.

In final, ai primit o lectie foarte buna de la viata!
O iei ca atare, platesti amenda integral si inveti sa respecti Politia, ca sa nu mai risti o alta amenda.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu ai primit nici un act de constatare, poți să contești amenda.

| zSmin explică (pentru sadrian46):

Ideea e urmatoarea, eu am intrebat daca pot sa o contest si politistul mi-a raspuns cu zambetul pe buze "Daca crezi ca ai sanse, mult noroc, probabil o sa contesti daca nu-ti convine ce scriu pe declaratie", eu care nu am dat o declaratie, ba chiar am intrebat daca nu ar trebui sa semnez ceva, sa primesc ceva sau sa dau o declaratie si mi s-a spus ca sa stau linistit, ca se ocupa ei.

| sadrian46 a răspuns (pentru zSmin):

Fără declarație, fără proces verbal pe loc, el poate să scrie și că ai furat luna de pe cer, ceea ce tu poți să contești.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ți-ai luat-o! ))

Ai arătat că nu ai educație.
"gabor" e insultă, e un argou, iar atunci când strigi după cineva cuvinte urâte, asta te definește ca... golan. straight face

| zSmin explică (pentru floresdemayo):

Daa, nu am ce sa zic acum, de obicei nu sunt genul si nici acum nu am facut-o in nume de rau, altfel mai adaugam cu alte cuvinte urate daca tineam neaparat, a fost pur si simplu o scapare, dar inteleg de ce se interpreteaza drept insulta, desi este un argou pentru "politist".

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

1. De ce n-ar fi corect, din moment ce suma e in intervalul admis de lege?

2. Doar daca se specifica in lege ca se pot plati la jumate in 15 zile, le poti plati asa. Altfel, trebuie achitata suma intreaga.

| zSmin explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

E corect, dar ma gandeam ca amenda mai mare este pentru insulte mai grave, daca are sens ce zic.Personal nu privesc cuvantul gabor drept o injuratura, insulta, dar inteleg de ce s-a ofensat...gaborul happy

| user0010 a răspuns:

Eu știam că trebuie să-ți facă proces-verbal atunci când primești amendă, dar acum rămâne de văzut

| Brizbriz a răspuns (pentru user0010):

Au scos asta in pandemie, pierdeau prea mult timp la scris amenzi, acum te legitimeaza si apoi adios, vine in cutia postala

@zSmin sincer, poate tie ti s-a parut amuzant, dar e o tampenie extrem de amarata sa injuri pe cineva care poate sa ti-o traga... RAU
deci, sa zici merci, ca ai scapat cu o amenda, care nu e penala (aia penala te urmareste toata viata)

| user0010 a răspuns (pentru Brizbriz):

Au scos-o ca să aibă cui să dea amenzi, pentru că n-ai ținut masca peste nas: amendă. Uite așa le-o ieșit norma, sancționând aiurea.

| Brizbriz a răspuns (pentru user0010):

Da

| zSmin explică (pentru Brizbriz):

Stiu, ideea e ca nu am zis-o in nume de rau sau cu intentii rele, doar mi s-a parut amuzant ca vorbea cu fetele alea si l-am strigat pur si simplu la misto, fara sa ma gandesc neaparat la situatie... oricum a fost o prostie mare

| user0010 a răspuns:

Data viitoare să nu mai strigi aiurea la polițai, mai ales la cei de la locală, că s-ar putea să-ți facă alte minuni de dosare.

| zSmin explică (pentru user0010):

Daa, mi-am invatat lectia?

| Momentan a răspuns:

1. Nu mai folosi cuvinte a căror însemnătate nu o cunoști.
2. Mu mai știu cum este acum cu amenzile. Vezi și tu când o primești.

| zSmin explică (pentru Momentan):

Cunosc insemnatatea, cel putin eu si cam toti oamenii pe care ii cunosc folosim cuvantul drept argou pentru politisti, nu ca ceva insultator dar pur si simplu asa le zicem, poate domnii se simt deranjati de "porecla" asta, am inteles acum...

| Momentan a răspuns (pentru zSmin):

Faza este că voi nu știați că se folosești drept insultă. De altfel mai înseamnă prost, ungur țigan. Mai multă atenție la cuvintele rostite sichm le spuneți.
Dacă zici ceva cu mare ușurință, fără importanță asta nu înseamnă că nu are impact. Idiferent cui te adresezi.

| colosseum1337 a răspuns:

Aici este vina ta! Ai insultat politia, platesti amenda. N-ai ce sa-i faci happy

| zSmin explică (pentru colosseum1337):

Nu vad insulta totusi, le-am zis pe nume...

| colosseum1337 a răspuns (pentru zSmin):

In fine, ar trebui sa te multumesti ca ai scapat doar cu o amenda.

| Mosotti a răspuns (pentru colosseum1337):

A zis "gaboree", n-a insultat! Au exagerat si aia.
Pai sa vezi, prietenu meu era cu masina si o masina era in fata lui si nu pleca desi trebuia sa plece.
Asta a iesit din masina si s-a dus la ala, a batut in parbriz asa agresiv, sotia aluia incepuse sa filmeze, soferu a deschis usa si.a scos chitantierul sau ce era, si i-a dat amenda de 300 lei, era politai, doar ca era in timpul liber.
Deci pentru asta 300, nu pentru ce a facut zSmin al nostru sa-i dea 900, ce dracu.
Bine, poate putea sa-i dea mai mult de 300, dar atata i-a dat.