| blond1x a întrebat:

Am 18 ani si m-am gandit, daca tot imi doream sa iau permisul, am invatat legislatia de la indicatoare pana la prim ajutor insa problema e cu mecanica nu stiu cum sa fac s-o inteleg, practic sunt gen "batut in cap"... help?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Nu îți strică deloc mecanica, dar crede-mă că 90% dintre șoferi n-au habar de ea, iar în cei 90% mă includ și eu. Pentru sală eu am tocit mecanica, iar acum nu mai știu nimic laughing.
Încearcă să te uiți pe poze de pe internet, poate o să fie mai simplu happy

| blond1x explică (pentru anamariarot):

Mercii mult, am cautat pe net și chiar învățat unele chestii, dar nu e ca si cum as stii componentele unui pc... eu mă gandeam ca trebuie sa stiu tot in parte laughing

| anamariarot a răspuns (pentru blond1x):

Nu ai nevoie să le știi chiar așa, că doar nu te-or scoate direct mecanic în loc de șofer laughing. Eu am citit cu o seară înainte mecanica și am făcut chestionarele din carte. La sală am avut o singură întrebare despre catalizator.

| blond1x explică (pentru anamariarot):

Mda așa e... si incă ceva instructorul mă bagă el la sală când considera ca sunt pregatit sau ar trebui să-i bat cateva apropouri, sau îi zic eu "domnu, sală pe data de bla.bla o dau"?
Ah, si e "chestia" asta cu "declara raspuns castigator", trebuie sa aleg cui sa-i dau "medalia"?laughing mersi mult pentru ajutor so.

| anamariarot a răspuns (pentru blond1x):

Da, cu chestia aia alegi.
Spune-i instructorului înainte, pentru că trebuie să termini orele înainte de a da sala.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita. Nu trebuie sa stii decat fff putina mecanica. Noitiuni de baza, elementare, de cultura generala. La testul chestionar, maxim 2 intrebari sunt din mecanica (si poti sa le gresesti daca le rezolvi bine pe celelalte). La traseu, nu te intreaba nimeni de mecaica. Daca ti se strica masina in ziua de azi, te duci direct in service pentru ca nu se desface motorul, deci nu stai tu sa o repari in strada.

| blond1x explică (pentru anonim_4396):

Merci, alea cât de cât le știu si eu, mna oricum mai am pana dau sala, si o să ma straduiesc sa invat absolut tot ca la "carte"