| wolder a întrebat:

As vrea ajutorul unui avocat sau a unui judecator, o persoana care cunoaste legea. Intreabarea mea este: Daca tatal meu imi da pensie alimentara dupa implinirea varstei de 18 ani pana la terminarea celor 12 clase, imi poate da si la facultate?
Daca da, as avea nevoie de mai multe detalii: trebuie sa fie neaparat facultate de zi?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil pensia alimentara este obligatorie pana la terminarea studiilor, indiferent de care, dar nu mai mult de varsta de 26 de ani, citez:
"ART.499. Obligaţia de întreţinere
  (1) Tatăl şi mama sunt obligaţi, în solidar, să dea întreţinere copilului lor minor, asigurându-i cele necesare traiului, precum şi educaţia, învăţătura şi pregătirea sa profesională.
  (2) Dacă minorul are un venit propriu care nu este îndestulător, părinţii au obligaţia de a-i asigura condiţiile necesare pentru creşterea, educarea şi pregătirea sa profesională.
  (3) Părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani.
  (4) În caz de neînţelegere, întinderea obligaţiei de întreţinere, felul şi modalităţile executării, precum şi contribuţia fiecăruia dintre părinţi se stabilesc de instanţa de tutelă pe baza raportului de anchetă psihosocială."
Daca in hotararea judecatoreasca nu este prevazuta plata si dupa 18 ani si tatal nu este de acord s-o plateasca de bunavoie, atunci trebuie introdusa o actiune in justitie pentru obtinerea pensiei si dupa 18 ani.

| express11 a răspuns:

Pana la 26 de ani, daca urmezi o forma de invatamant-facultate, postliceala, etc...pentru o informare mai buna pune aceasta intrebare pe google, si iti va aparea raspunsuri date de avocati.bafta!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă îţi continui studiile ( indiferent de care ), poţi primi pensie alimentară până la vârsta de 26 de ani ( dacă la acel moment eşti în perioada de continuare a studiilor ).
Dacă, spre exemplu, îţi finalizezi studiile ( sau nu le mai continui ) după vârsta de 23 de ani, atunci NU vei mai primi pensia după această vârstă.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tatal meu plateste pensie la copilu lui si dupa ce a trecut de 18 ani pentru ca s-a dus la facultate nu este la zi si pana la 27 de ani pentru ca este la falcultate trebuie sa ii plateasca pensia alimentara. funda?