| Algida a întrebat:

Am achiziționat o casă acum 12 ani, starea civilă era 'casatorită', între timp am divorțat, fostul soț nu știe de existența imobilului și nu a contribuit cu nimic. Dacă doresc să îl vând, este nevoie de acordul lui?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca in contract ai scris "casatorita" atunci este nevoie si de semnatura fostului sot pe contractul de vanzare-cumparare.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca contractul de vanzare-cumparare si/sau in Cartea Funciara figurati amandoi ca proprietari, atunci da, trebuie si acordul lui, fiind co-proprietate. In acel caz trebuie sa imparti si banii cu el 50-50%.
Daca si in contractul de vanzare-cumparare si in CF figurezi doar tu, atunci este considerabil ca proprietatea ta. Totusi, daca fostul sot afla, poate pune pretentii, prin instanta.

| relian a răspuns:

Cam asa ceva, depinde si ce scrie in actul de divort. Spui ai divortat, cine a depus div? Apoi pe undeva cred ca scrie de ex ca sotu nu are nici o pretentie finaciara bla bla sau tu nu ai de la el.Nu stiu dar e mai bine sa consulti un avocat, ala stie mai bine sa iti raspunda.Sau poate doar un notar o fi stiind si ala ceva.Sa imi soui si mie cand afli ceva sigur, ca is curios, am si eu o chestie asemanatoare, acu imi adusei aminte.Lasa un mesaj ceva in caz ca afli.

| raluk27 a răspuns:

Daca divortul nu a fost urmat si de partaj, da, este nevoie si de prezenta lui.
Orice bun dobândit in timpul casatoriei este bun comun.