| fundrive78 a întrebat:

"Divortul se prescrie?"
Sa explic si de ce intreb asta.
Frate-miu a divortat acum vreo 10 ani si nu mai stie unde si-a pus hotararea, e cam imprastiat, si nu are timp sa scoata alta, dar vrea sa isi schimbe buletinul pentru ca ii expira si pe net am vazut ca ti se cere la politie. Dupa atata timp mai este nevoie sau nu de hotarare? Nu si-a mai schimbat starea civila intre timp.
Multumesc anticipat de raspuns!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista "prescriptie" pentru divort, esti divortat pe termen nedeterminat.
Daca a divortat inainte de a obtine actuala CI atunci nu mai trebuie sa duca hotararea de divort iar daca a divortat dupa atunci trebuie sa o duca. Poate obtine o copie a hotararii de divort de la judecatoria unde s-a judecat divortul sau de la starea civila unde a fost inregistrata casatoria, un exemplar al hotararii a fost trimis si acolo.

| fundrive78 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns, da a fost pronuntat divortul inainte de obtinerea actualei C.I. i-a fost furata borseta cu acte si bani chiar la pronuntarea divortului, la judecatorie rolling on the floor si a trebuit sa faca alta, dar treaba cu starea civila este interesanta pentru ca este mult mai aproape pentru el si poate daca trebuie neaparat o scoate repede ca e practic in acelasi loc. Multumesc de raspuns, numai bine!

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat