| 1Q a întrebat:

Am aplicat la loteria aia a Statelo Unite pentru a castiga un green card si apoi am le-am mai scris la o firma din State care tot asa te ajuta sa aplici pentru green card sau ceva, numai stiu exact ca am aplicat demult si astazi primesc un telefon in legatura cu green cardul, imi pune niste intrebari, era numar din State, imi zice ca am sanse mari sa castig ca Romania e tara prioritara in acest program si apoi imi zice ca trebuie sa platesc 500 de dolari ca sa imi trimita aplicatia mai departe. Acum intrebarea mea este cei care stiu cu loteria asta organizata de Statele Unite, se cer bani? Exista aceasta taxa sau era un scam sa ma faca sa platesc? Faza e ca mi-au spus ca daca nu platesc in 24 de ore imi blocheaza aplicatia si nu mai pot sa aplic timp de 3 ani. Acum stiti cum e, creierul imi zice ca e scam dar inima imi zice ca poate e pe bune si pierd o sansa, voi ce spuneti? Va rog ajutati-ma, multumesc

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este scam!
Firma aia ciudata la care ai trimis actele sa te ajute, este cea care tepuieste fraierii.
Daca ai depus actele pentru Green card la serviciul american, nu te stresa si nu te grabii, ca raspunsul corect vine doar de acolo, indiferent ce alte firme incearca sa faca, ca compania asta de jumulit fraierii.
Niciodata, dar absolut niciodata sa nu mai cauti chestii ilegale, ca ai toate sansele sa pierzi munti de bani si sa ti se taie sansele sa intri in state.
Evident ca te ameninta ca nu se mai poate depune doasarul, ca sa te forteze si sa te serie, sa platesti imediat!
Ghici?
Ei chiar nu au nici o putere in fata guvernului, sa influenteze cumva, dosarul este deja depus, deci, despre ce vorbim aici?
Ai facut foarte-foarte rau ca ai scris acelei firme de borfasi, sa te ajute. Acum au toate actele tale persoanle si evident ca te ameninta.
Nu platii nimic, ignora-i si mai bine, trimite-le email ca anulezi cererea de servicii catre ei. Macar daca sunt prinsi si executati, sa nu se ajunga la dosarul tau si sa fii implicat in scam si ilegalitate.
Asa ceva numai ilegal este posibil, ma refer la firma asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Scam. Nu are rost să îți explic de ce, inclusiv amenințarea. Ignoră, blochează emailul.

| mihai69 a răspuns:

Chiar pe pagina unde te înscrii la loteria vizelor e scris clar că NU există nicio metodă legală să „te bagi mai în față", și orice tentativă de a te face să crezi asta e doar un „scam" (țeapă)!

| brokxy a răspuns:

Ai grija uita-te la Ambasada SUA pe site oficial scrie clar! Daca iti cere cineva bani pentru loterie SUA este fals! Totul este pe gratis la ambasada ai nevoie doar sa inscrii numarul de la pasaport... Nu da 500 de dolari aiurea aia or fi ei din SUA dar si acolo exista excroci!

| awspam a răspuns:

Pe situl statelor unite scrie ca orice suma ceruta pe orice alt site pentru loteria vizelor e o inselatorie

| TheWznd a răspuns:

Loteria vizelor nu are nici o treaba cu banii! Este o loterie la care poți câștiga asa numitul "green-card", un permis care îți permite întrarea și șederea în state cu drepturi depline, in afara de cel de vot (pe care îl au doar cetățenii, ca în orice alta tara)