| loveusa a întrebat:

Care e cel mai usor mod de a ajunge in Statele Unite ale Americi dintre loteria viselor, viza, green cardul?

Răspuns Câştigător
| walt a răspuns:

Cu loteria 2-3 ani de la aplicare.
Cu viza: depinde de viza - sunt de college, sunt de munca (H2b) - 1-2 ani etc... Dar poti sa stai maxim 6 luni pe teritoriul US.
Green Card - se ia prin casatorie sau prin serviciul de armata. Deci asta e cam cel mai rapid...Casatoria sau armata. Casatoria e putin mai complicata. Treci prin niste procese de "investigation" a relatiei, de cat timp va stiti, cum v-ati cunoscut etc...
Armata e cam singura care iti da naturalizarea completa si statutul de US citizen. Asta daca rezisti!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O dat boala americii in voi? stati aici ca, credeti-ma ca nu e cum va imaginati!laughing

| loveusa explică (pentru anonim_4396):

Sunt pasionat de SUA de mic asa ca...

| anonim_4396 a răspuns (pentru loveusa):

Binelaughing...sa te aud cand te intorcilaughing
app ce-a mai usoara metoda este sa obtii o viza temporara de vizita, poti sa o obtii de la 6 luni la 10 ani depinde cum au ei chef... da ai grija ce vorbesti la interviu!laughing
Iar daca prin absurd sa zicem ca iti place si vrei sa ramai...ai putea sa iti cumperi o proprietate(daca ai bani) astfel vei avea viza permanenta!tongue