Întrebare recomandată | wwwwwwwwwwwwwwwwwwww a întrebat:

Am asistat la un scandal si am fost chemat la politie in calitate de martor acum cateva luni. Eu trebuie sa plec neaparat din tara pentru 6 luni. Ce se intampla daca vor fi procese si voi fi chemat din nou si nu ma prezint?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti plecat in strainatate nu se va intampla nimic, mai ales daca sunt si alti martori.
Doar daca ai fi singurul martor si este absolut necesara marturia ta atunci s-ar putea sa fii citat la adresa din strainatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum cetavea luni ai fost chemat ca martor? Ok, poti parasi tara, doar nu ti sa interzis.Chiar daca te vor cauta la domiciliu si cei de acasa vor zice ca ai plecat in strainatate, nu cred ca se intampla nimic, daca era sa fii audiat iar ca martor, primeai ceva sa nu parasesti tara.

| patriiiii89 a răspuns:

Esti plecat din tara cu un scop, nu pentru a te ascunde! Nu se va intampla nimic, calm.

| madastar18 a răspuns:

Daca nu te prezinti la procese vei fi amendat(penal: trebuie platita in max 48h). Daca nu platesti te pun ei sa alegi munca in folosul comunitati sau puscarie 2 saptamani.

| Fieraru_Daniel_1990 a răspuns:

Sant chemat ca martor la un proces de talharie si nu mam prezentat ce se antanpla mau anuntat cand eram plecat din Romania ce dovada pot da