| Eunsol a întrebat:

Dacă nu ma mai prezint ca martor la un divorț ce se poate întâmpla? Trebuie sa plec din țară și nu pot sa mai ajung.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca e vorba de proces de divort (civil), inseamna ca una din parti te a solicitat ca martor.
Vorbeste cu persoana si sa renunte in instanta la marturia ta.

Daca esti martor cheie, iar fara marturia ta s-ar putea verdictul invers, atunci avocatul partii care te-a cerut de martor poate cere citarea /ascultarea ta inainte- sau dupa ce esti plecat, iar daca nu se accepta, atunci sa dai declaratie in loc de marturie.

| sierra1 a răspuns:

Anunță, cere o păsuire, dacă nu, te poți trezi cu vreo surpriză neplăcuta

| ziftode a răspuns:

Depune o declaratie, vorbeste cu un avocat, habar n-am
in teorie, nimic, insa daca ai primit citatia (ai semnat pentru ea), sau mai mult exista un mandat (sau se v-a emite, la cererea avocatilor) un mandat de aducere, atunci s-ar putea sa fie cam naspa