| jhdvavsfhkegvfrkhegbvr a întrebat:

Am auzit unii oameni care sunt de parere ca toti sefii de stat ar trebui sa fie ca si Ceasca (Ceausescu pentru adepti). Ce parere aveti despre faptul ca l-au impuscat? Personal, cred ca e bine.
P. S.:Stiati ca, atunci cand cineva era arestat, ii faceau clisma cu apa de la frigider ca sa marturiseasca ceea ce doreau ei sa auda, chiar daca erau minciuni, si nu se vedeau urme fizice?

Răspuns Câştigător
| Birjaru a răspuns:

Un regim se inlatura ca la carte cand mierlesti liderul suprem.

2 răspunsuri:
| Florin6326 a răspuns:

Totusi nu putem sa nu recunoastem ca sistemul a avut merite fundamentale si chiar si Nicolae Ceausescu, cu toate pacatele lui reale si imaginare, a facut si foarte multe lucruri bune. Sistemul comunist ne-a ingaduit sa construim infrastructura economica si sociala a tarii, milioanele de apartamente, miile de scoli, spitale, fabrici si uzine, intr-un cuvint Romania moderna. Inainte de '45 Romania fusese o tara la sapa de lemn, dupa '89 capitalismul a impins-o inapoi la ruina.

| Birjaru a răspuns (pentru Florin6326):

Poate capitalismul ne-a impins la ruina, sau generatiile educate sub comunism...capitalismul a impins si Corea de sud la ruina fata de Corea de nord si Taiwanul fata de China, Sua fata de URSS, Japonia, tarile vest europene, etc.