| anonim_4396 a întrebat:

Am avut o altercatie in trafic si respectivul mi-a spart parbrizul cu o bata.

Mi-a fisurat si 3 coaste si apoi scos un briceag moment in care a incercat sa ma injunghie...

Dar sa ales cu fractura de piramida nazala, fractura sternala si cativa dinti sparti.

Totusi el ma atacat si trebuia sa ma apar.

Mentionez ca individul e un recidivist periculos de etnie roma si eu nu am cazier.

Deocamdata.

L-am lovit cam tare din cauza ca nu eram singur in masina.

Imi e frica ca risc o amenda penala sau puscarie.

Ce pot pati?

Miercuri sunt chemat la audieri.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din ce spui poti fi si tu cercetat penal, cel putin pentru lovire sau alte violente sau chiar pentru vatamare corporala, in functie de zilele necesare vindecarii.
Conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
  ART.194. Vătămarea corporală
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
  b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au  necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,
se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
  (2) Când fapta a fost săvârşită în scopul producerii uneia dintre  consecinţele prevăzute în alin. (1) lit. a), lit. b) şi lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.
(3) Tentativa la infracţiunea prevăzută în alin. (2) se pedepseşte."
Sigur ca, daca se dovedeste ca ai fost in legitima aparare, nu vei fi pedepsit penal. Totul depinde de probatiunea care va fi administrata in dosarul penal.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa a inceput totul, ca el a lovit inapoi... big grin

| KodrutZ a răspuns:

Nu risti nimic, da-l in p*&a mea. Mai ales ca e recidivist. Fii sincer. Aveam familie in masina, mai bine sa plinga ma-sa, dom' judecator.
P.S. Baga-mi-as p&la in rasa lor. Pai daca eu sunt cu sotia/copilul, tu ma ataci, iar eu se intampla sa te omor pentru ca am facut tot posibilul pentru a inlatura cit mai rapid amenintarea asupra familiei mele, de ce cristosii ma-si sa fiu cercetat penal? Mi-as **** in ele de legi de ****.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai martori, ai sanse sa nu patesti nimic!

| Drimmero a răspuns:

Bravo, atitudine! Romania mai are o sansa, asta e sansa dupa care trebuie sa profitam! Daca e recidivist, l-ai spart!

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Lam rupt in bataie.

Sa nu se razbune oricum.

| CuriousStuff a răspuns:

Si?! Te dai mare? Ca nu inteleg.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Citeste iar...

Am intrebat ce pot patii.

| bogdan12321132231 a răspuns:

Ce ti a zis la audieri?

| BobiTheBoi a răspuns:

Nimic, declari autoaparare.

| DasKönigreichPreußen a răspuns:

Si noi cu ce te putem ajuta? Ai o intrebare in legatura cu sistemul social, cu posibilitatile de la audieri, sfaturi? sau doar ne informeze sa iti sperii dusmanii laughing

| anonim_4396 explică (pentru DasKönigreichPreußen):

Am intrebat daca fac puscarie dar iti e lene sa citesti...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cine a facut reclamatie? El, tu sau ambii? 2 reclamatii posibil = pedepse pentru am2. 2 reclamatii posibil = va retrageti amandoi reclamatiile in functie de cum vezi ca merge ancheta si ai cu ce te pune la adapost de pedeapsa la o adica. El se va tine tare ca sigur are " coada " si nu-i convine. La tine poate insemna o amenda, la el din prima face restanta veche. Cel mai bun e sa consulti un avocat.

| anonim_4396 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Deja caut.

Sa vad ce imi zic astia miercuri la audieri.

El e la spital acum.

Inca nu a facut reclamatie dar eu am facut.

Maine imi scot certificat medicolegal.

Sa isi scoata si el dar eu am facut-o in autoaparare.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca zilele de spitalizare sunt in avantajul lui. Este borfas batran si in puscarie a invatat legi si manevre. Diferenta e ca lui ii convine sa stea in spital oricat ca nu are obligatii etc fata de tine. Sa nu fi fost o treaba premeditata si sa te stoarca de $. Ei se ocupa si de din astea.

| anonim_4396 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Pfai...

Vai de capul meu.

Te anunt miercuri seara cum s-a treaba.

| DasKönigreichPreußen a răspuns (pentru anonim_4396):

In teorie daca ai fost in autoaparare nu patesti nimic dar cum justitia din Romania nu e cea din Texas, presupunand ca tu ai depus reclamatia nu cred ca o sa patesti ceva, in caz contrar in care recidivistul a depus reclamatia declar auto aparare si foloseti cativa martori probe etc.
In cazul in care amandoi ati depus reclamatie depinde in favoare cui merge ancheta un bun avocat ar ajuta multwinking.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa te sperii ca nu e chiar de plans dar e o situatie dificila, prin care nu treci zilnic si e nevoie de atentie. Daca nu a depus reclamatie e un semn bun insa nu stii ce are de gand. Politistii de regula sunt baieti de gasca in cazuri din astea si te sprijina.