| Nimeni225 a întrebat:

Am avut o faza recent intr-un magazin in care vorbeam cu niste prieteni asteptand la coada si omul din fata noastra ne-a zis sa tacem. Am inceput sa radem ca ni s-a parut amuzant, ca a fost ceva foarte neasteptat si a facut o fata nesimtita. Daca ii ziceam ceva inapoi sau il jigneam inapoi ce putea sa se intample si ce am fi putut face in mod legal? (noi suntem minori si el avea peste 30 de ani)

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce ii spuneati.
In functie de aceasta pot fi 2 situatii:
1. Daca aveti peste 14 ani puteati fi amendati, in baza L.61/1991.
2.Va putea da in judecata in baza raspunderii delictuale pentru afectarea dreptului la demnitate si sa solicite daune morale.

Bula
| Bula a răspuns:

Vi s-a parut amuzant, daca o persoana straina va atrage atentia, sa nu derajati pe altii?
Aceasta educatie (de baza! ) trebuia sa va faca parintii vostrii!
Daca nu v-ati conformat si continuati cu galagia, el putea chema politia pentru "scandal in public" si alte motive.
Iar voi primeati cate o amenda fiecare, "de invatamant".

| Nimeni225 explică (pentru Bula):

Am uitat sa mentionez ca nu vorbeam tare

| Bula a răspuns (pentru Nimeni225):

Nu e vora doar de taria sunetului, ci si de comportament!

| darrio2007 a răspuns:

Daca v-a atras atentia, sigur vorbeati cam tare, cum fac multi tineri din ziua de azi, care se cred buricul pamantului.
Daca ati si inceput sa radeti, respectul nu există la voi.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce ti se pare amuzant, lipsa de respect si vorbitul ca pe maidan, intr-un loc public?
Tu nu ai fost educat acasa, de parintii tai?

| Nimeni225 explică (pentru Violleta2022):

Pai ideea era ca nu vorbeam tare, vorbeam pe un ton normal sau chiar mai incet ca de obicei

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nimeni225):

In public, in special magazine, restaurante, cofetarii, cafenele, se vorbeste in SOAPTA, ca nu esti acasa la tine sa vorbesti "normal" fiindca deranjezi pe cei din jur.

| Celestina003 a răspuns:

Posibil să fi avut o zi proastă....sau mai multe

| Nimeni225 explică (pentru Celestina003):

Intr-adevar, dar putea sa o zica frumos si ne opream, nu sa o zica pe un ton agresiv. Pana si vanzatoarea s-a uitat urat la el ca nu era chiar ok modul in care a reactionat.

| Celestina003 a răspuns (pentru Nimeni225):

Nu prea are cum să fie calm când este nervos, asta e acum, pe pământ sunt tot felul de oamenii...

| Turbo223 a răspuns:

Va jignea inapoi laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Turbo223):

Sau le tragea o bataie, ca acum isi pansau ranile cu mustel happy