| anonim_4396 a întrebat:

Am avut ( sau am) o urmărire penală, o speță din 2019, dosar penal deschis în 2020, eu pus sub urmărire în martie 2023 în calitate de suspect. In 2019 am fost la poliție când ma reclamase un vecin ( petiție), am declarat ce s-a întâmplat și apoi m-am trezit cu dosar penal pentru distrugere. Nu contează ce am distrus, însă persoana "vătămată" un neica nimeni mincinos a mers la poliție și a declarat cu totul altceva, cum ca i-aș fi distrus și alte bunuri pe lângă cele pe care eu le-am scris în declarația din 2019 ( petiția). Cum că l-aș fi amenințat și multe care m-au pus într-o situația jenantă. Probabil persoana vătămată a atașat și ceva poze la dosar, poze care nu erau reale de fapt și ma incriminau nefondat. In ziua când am avut eu conflictul cu vecinul a venit și un echipaj de jandarmi care a eliberat un PV de contravenție și sa zicem ca acest proces verbal era asul meu de pe mânecă pentru tribunal în caz ca se punea în mișcare urmărirea penală din cauza acuzațiilor mincinoase.

Persoana vătămata a făcut toate acestea probabil crezând ca va obține bani de la mine, ca voi umbla eu sa ma rog de el ( de vecin) sa își retragă plângerea, ca să ne împăcăm. Am zis, NU! Dacă vrea război, hai război și l-am așteptat cu dovezile lui mincinoase la poliție.

Când am aflat ca am urmarire penală și am trecut la calitate de suspect nu am vrut sa declar nimic invocând dreptul meu la tăcere și i-am lăsat pe ei sa își dea seama cine minte și cine spune adevărul.

Recent am primit o citație de la procuratură, în legătură cu "soluția". Am mers azi la procuratură și în ordonanță scrie că procurorul dispune clasarea pentru fapta de amenințare din lipsă de probe, apoi pentru fapta de distrugere dispune renunțarea la urmarire penală eu neavând cazier, iar prejudiciul creat este foarte mic (sub 200 lei). Am distrus ceva, adevărat. Dar nu asa cum sunt acuzat de fapt. Și ce mai scrie în ordonanță, că în urma declarațiilor unui martor ( pe atunci această persoană era concubina persoanei vătămate) s-a ajuns la concluzia că restul de acuzații aduse erau de fapt ireale și oarecum martorul din dosar mi-a susținut declarația mea din petiția din 2019. Vecinul, probabil vrând sa se răzbune pe mine, a făcut asta, ma acuzat nefondat, a atașat probe mincinoase la dosar și declarații mincinoase. Cu toate acesta, persoana vătămată nu poate răspunde și ea în continuare penal pentru ca a indus în eroare organele de cercetare penală? Sau măcar sa primească o amendă zdravănă. In ordonanță nu scrie ca as avea ceva de plătit sau munca în folosul comunității. Ar fi chiar aiurea ca persoana "vătămată" sa rămână basma curată pentru tot circul acesta pe care l-a făcut.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In situatia expusa ai putea sa-i faci plangere penala pentru infractiunea de inducere in eroare a organelor judiciare, conform Codului penal, citez:
"ART.268.Inducerea în eroare a organelor judiciare
  (1) Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori în legătură cu săvârşirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Producerea sau ticluirea de probe nereale, în scopul de a dovedi existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori săvârşirea acesteia de către o anumită persoană, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (3) Nu se pedepseşte persoana care a săvârşit inducerea în eroare a organelor judiciare, dacă declară, înainte de reţinerea, arestarea sau de punerea în mişcare a acţiunii penale împotriva celui faţă de care s-a făcut denunţul sau plângerea ori s-au produs probele, că denunţul, plângerea sau probele sunt nereale."
Este decizia ta dar eu n-as face plangerea penala, o sa-l inraiasca si mai mult pe vecin.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Mda. Nu vreau sa ma răzbun pe el și nici timp sau bani de plătit avocați nu am. Costa extraordinar de mult un avocat la penal ( ca să ma reprezinte pentru confirmarea de renuntare îmi cere 2000 lei onorariu). Mna, ca nu mai angajez nici un avocat și nici la tribunal nu merg pentru ca oricum va trebui sa confirme renunțarea pentru ca deja s-a constat ca persoana vătămată minte mult. Eu nu îmi pierd timpul pe la tribunale din cauza unui parazit care a găsit ocazia sa se răzbune pe mine. Am mama bolnavă Oncologic, mai importanta este ea decât acest parazit uman. Eu îl las în pace, însă karma vine ea într-o zi. Fie roata și pătrată, tot se învârte ea odată. Apoi când se trezește cu probleme pe cap se întreabă "Doamne, cu ce am greșit?". Eu nu îl blestem, dar las pe El sa joace zarurile. Și alte persoane ( chiar și din familie) mi-au vrut răul și au căzut ca proștii în propria lor groapă pe care mi-o săpau.

Eu nu am vrut sa dau prea multe detalii. Însă vecinul este de fapt un fost vecin care pe atunci se mutase la noi în bloc cu chirie și credea ca vine aici și face reguli. Nu a stat decât 4 zile ( a plecat în 2019), asta din cauza ca s-a pus cu alți vecini și ăia i-au promis-o la propriu. Asta nu a spus la politie, mare victimă cum a pozat. Dacă vine acum în bloc își ia bătaie. Nu de la mine, de la alții. Știe el ce a făcut, dar m-a găsit pe mine de prost crezând ca stoarce ceva bani. Asta din răzbunare pentru ca ceilalți vecini erau de partea mea. Asta e, pentru ca oricum este un ratat și mereu se plimba când într-o chirie, când în alta, când e la Brașov, când e la Moldova la maica-sa. Și de vreo 5 ani încoace el numai tata de copii mici este, genul ala care odată ce a schimbat femeia face și alți copii. Acces Direct live. Sa nu mai zic ca este și un pomanagiu, cerșește bunuri prin grupuri pe Facebook, oamenii ii dau, apoi el vinde pe olx. Un zero barat. Un parazit. Nici cu fundul nu merita sa ma uit la el ( dacă îl vad vreodată pe strada).

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai ti-a adus un prejudiciu acest lucru? daca da atunci poti sa il chemi in judecat pe acest mincinos.
Cel mai bine poti intreba un avocat soecialist in dreptul civil.
Nu cred ca avocatii buni stau toti pe TPU dar in fine.
Spor!

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Prejudiciu nu. Ca m-a pus în situația jenantă, asta e altceva. Ma gândeam ca să nu dispună ei ceva de la procuratură. Sau vreo amendă. Oricum, presimt ca toate cheltuielile pentru tot circul pe care l-a făcut îl va suporta tot el. Dacă e prost, ce să-i fac.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu toate acesta, persoana vătămată nu poate răspunde și ea în continuare penal pentru ca a indus în eroare organele de cercetare penală? Dacă nu o dai tu în judecată, nu va păți nimic.
Ar fi chiar aiurea... Da unele situații sunt aiurea șu nu poți face nimic.

| relian a răspuns:

Nu ai ce sa-i faci, nu ai probe. Probele duse de el la politie, nu-s in posesia ta, apoi el poate sa spuna ca asa a vazut atunci cand a facut acele declaratii ce ai distrus, deci nu cred ca ii poti face ceva.

Nu or sa te bage in seama, plus ca o sa platesti si ceva avocat, bani si timp irosit aiurea.

Dal la jalea de vecin, daca atit la dus mintea asta e. Daca nu tiau facut aia tie nimic, care ai si recunoscut ca ai distrus laughing, acum ce anume vrei, sal ia pe ala sa-i dea amenda, bv, foarte urit din partea ta.

Pina la urma tu esti persoana aia rea nu vecinu, tu ai fost la el si iai distrus bunuri.
Ai vazut ca legea nu ti-a facut nimic, deja stai asa, ca se intoarce roata laughing ba ne lesi cu basmele astea.

Daca incerci ceva, stii ce o sa ti se spuna? Sa stai blind, erai mielusel, erai porc gata de taiat, acum dupa ce ai scapat, deja te dai leu, zmeu laughing cam asta o sa ti se sugereze, sa iti vezi de treaba.

Iara daca tot o sa insisti, or sa iti dea amenda, asa cum trebuie sa iti dea de prima data, pentru ca asta meriti, ai distrus un bun al altui om, l-ai vatamat moral, deci vinovat esti tu, ca esti mai putin sau mai mult vinovat, asta nu mai conteaza, conteaza ca nu esti bun laughing
Cam asta e cuvintul, nu esti bun.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Block, dă-te naibii de analfabet plictisit. Adică ăla ma ia cu acuzații mincinoase, profitând de statutul "persoană vătămată", și tot eu sunt oaia neagră? Probabil a crezut ca sta de vorba cu vreun recidivist care merge la politie și ia în spate ce nu a făcut "DA boss, gata boss, acord de recunoștere a vinovăției." Frână, ca nu m-am născut în Caracal. Imi cunosc și eu drepturile ca cetățean, iar chiar as fi vrut sa pună în mișcare urmarirea penală. Mă costa mult, adevărat. Dar ștergeam cu persoana "vătămată" pe jos și din vătămată trecea la inculpat direct. Și el și cine mai intra în horă cu minciuna. Dar bine ca s-a terminat așa.