| sebybv a întrebat:

Am avut un credit la Provident in valoare de 2. 000lei.mi-am platit saptamanal ratele pana am inceput sa am ceva probleme si am sistat plata pana la ameliorarea problemelor cu banii. Astazi mi-a venit scrisoare de la nu stiu ce cabinet de avocat ca sunt somat in 3 zile sa platesc valoarea de 3151, 01 lei plus onorariu avocatului care nu stiu cat dracu o fi. toate acestea pentru ca tampitii astia n-au putut sa ma mai astepte pana la salariu desi am promis solemn ca voi da cate un pic pana ma scap de ei. altfel spus sunt silit in 3 zile sa dau 3151lei, eu care debea castig 1.000 intr-o luna. altfel ma executa silit... deci mai concret ce poate sa imi faca... DA sunt salariat, dar cat la % poate sa imi ia din venit? si mai era o chestie ca imi poate urmari silit bunurile, Ce bunuri? locuiesc cu parintii, am un TV pe numele meu, mi-l ia pe ala?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuia sa inchei cu ei un act aditional la contractul de credit. Fiindca n-ai facut-o va trebui sa platesti si daca n-o faci te pot executa silit si o sa platesti mai mult. Executarea silita se face si prin poprire pe salariu, aceasta poate fi de pana la 1/3 din salariu, daca n-ai si alte popriri, conform Codului de procedura civila, citez:
"ART.729.Limitele urmăririi veniturilor băneşti
  (1) Salariile şi alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:
  a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;
b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
  (2) Dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiaşi sume, urmărirea nu poate depăşi jumătate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanţelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel."

| sebybv explică (pentru Ioandelasal):

Pai n-as putea plati decat prin poprirea aia, dar nu inteleg treaba cu bunurile.
locuiesc cu parintii, casa e pe numele bunicii, eu sunt doar luat in spatiu si bunuri de valoare nu am nici direct nici indirect, pentru ca stau la comun.

Si bun. totusi nu ma puteau da la o firma de creante..totusi pentru o suma de 3000 lei e cam mica sa fiu dat in judecata. si luandu-mi lunar din salar suma de 3151 lei+ taxe de avocat va scadea sau se va mai umfla?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru sebybv):

Ca te da la firma de recuperare sau te scormonesc ei tot de instanta depinde -proces complicat si costisitor mult peste cat au de recuperat. De bunuri nu-ti fie teama, nu detii nimic nu are ce sa-ti ia. Daca ar vrea sa-ti ia TV-ul (ca a glumit careva ) nu are cum ca (nu ) stie ca e al tau. Se trezesc dati in judecata de proprietarul bunurilor din casa, stiu asta. Nu pot avea dovezi ca detii ceva clar decat ce se baga la fisc-mobile si imobile.

| Ioandelasal a răspuns (pentru sebybv):

Daca n-ai bunuri executabile silit atunci vor face executarea numai prin poprire.
Daca fac poprirea suma va scadea, in fiecare luna, cu suma pe care o iau lunar.

4 răspunsuri:
| Iugas a răspuns:

Executorul ti ia Tv-ul, boii de la bicicleta, elasticul de la chiloti si iti pune poprire pe salar - 30% in fiecare luna, totul sa-si faca comisionul. Vor inventa tot felul de comisioane si onorarii.
Incearca sa vorbesti cu ei sa renunte la banii ceruti in plus. Pune problema la modul ferm, nu da inapoi, spune-le ca daca vor sa-si primeasca ceva bani sa renunte la cer in plus si sa se rezume la conditiile contractuale initiale, altfel nu le mai dai nimic.
Ca sfat: pe viitor nu te mai imbarliga cu tot felul de camatari legali.