| CLaludiu1234 a întrebat:

Ce parere aveti? Politia m-a oprit a azi si mi-a cerut buletinul. I-am spus ca nu îl am la mine,dar am poza pe telefonul cu buletinul și i-am arătat telefonul cu poza de la buletin pe el. A făcut o poza la buletinul din telefonul meu,a zis ca nu e valabil decât buletinul original,nici macar copia nu e valabila a zis politia, a mai zis sa nu-i fac sa-mi dea amenda, în cele din urma a zis ca-mi face avertisment și a plecat, nu a trebuit sa stau sa-mi faca avertisment?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avertismentul este verbal, ti se atrage atentia ca este obligatoriu sa ai actul de identitate in original la tine, altfel a doua oara poti fi amendat.
Pentru avertisment nu este necesar sa incheie un proces-verbal de contraventie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă a fost doar un avertisment verbal nu prea aveai ce sa mai aștepți.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, ar fi trebuit sa stai sa-ti faca avertisment, desi nu e obligatoriu. Il poate face la birou, si ti-l trimite prin corespondenta. Poate chiar sa spuna ca iti da avertisment, si sa-ti dea amenda, cunosc cazuri rolling on the floor
Cat despre prima parte, are perfecta dreptate: trebuie sa porti actul de identitate in original, atunci cand pleci de acasa. Altfel poti primi amenda pe treaba asta.

| CLaludiu1234 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nici măcar nu au coborât din mașină, și nu m-au reținut pentru avertisment

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Ti a luat buletinul

| CLaludiu1234 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Nu am avut buletinul la mine

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru CLaludiu1234):

,,a făcut o poza la buletinul din telefonul meu,,