| Catany13 a întrebat:

Am cumparat o masina avariata si neinmatriculata! Estimez ca o sa fie gata de drum prin noiembrie! Am primit fisa fiscala si cand am fost sa o bag la anaf pe numele meu mi sa cerut contract de vanzare cumparare fisa fiscala ( acte pe care le am ) si cartea masinii ( nmasina are carte de Austria ) ca sa fac cartea ei trebuie sa trec pe la rar masina fiind avariata si in alt oras nu am cum sa o duc la rar deci ce este de facut? Cat este penalizarea aceea daca nu o bag la fisc acum?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Masina trebuie declarata la organul fiscal, in termen de maximum 30 de zile de la cumparare.
Conform Codului fiscal, citez:
"ART.264.(1) În cazul unui mijloc de transport dobândit de o persoană în cursul unui an, impozitul pe mijlocul de transport se datorează de persoană de la data de întâi a lunii următoare celei în care mijlocul de transport a fost dobândit.
  (3) În cazurile prevăzute la alin. (1) sau (2), impozitul pe mijloacele de transport se recalculează pentru a reflecta perioada din an în care impozitul se aplică acelei persoane.
  (4) Orice persoană care dobândeşte/înstrăinează un mijloc de transport sau îşi schimbă domiciliul/ sediul/punctul de lucru are obligaţia de a depune o declaraţie fiscală cu privire la mijlocul de transport, la compartimentul de specialitate al autorităţii administraţiei publice locale pe a cărei rază teritorială îşi are domiciliul/sediul/punctul de lucru, în termen de 30 de zile inclusiv de la modificarea survenită."
Conform Codului de procedura fiscala, citez:
"ART.124^1.Majorări de întârziere în cazul creanţelor datorate bugetelor locale
  (1) Prin excepţie de la prevederile art. 119 alin. (1) şi art. 120^1, pentru neachitarea la termenul de scadenţă de către debitor a obligaţiilor de plată datorate bugetelor locale, se datorează după acest termen majorări de întârziere.
  (2) Nivelul majorării de întârziere este de 2% din cuantumul obligaţiilor fiscale principale neachitate în termen, calculată pentru fiecare lună sau fracţiune de lună, începând cu ziua imediat următoare termenului de scadenţă şi până la data stingerii sumei datorate inclusiv."