| Gass93sv a întrebat:

Am cumparat un acumulator de telefon dintr-un magazin de specialitate am garantie 1 an si bonul fiscal. In doua luni de zile am schimbat acuma e a patra oara bateria pentru ca nu tine incarcata mai mult de jumatate de zi, asta nici nu se mai incarca si am folosit-o o saptamana. Este un telefon ieftin dar are semnal in mediu rural unde il folosesc. Ce pot sa fac sa-mi recuperez banii sau sa-mi dea o alta baterie buna?

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Omiteti un aspect - omul a zis "mediul rural", deci locatie cu semnal slab. In conditii de semnal slab, bateria se duce MULT mai repede decit in mod normal.

| Zenithf a răspuns:

Problema este de la telefon, nu de la baterie. Un telefon celular este practic un mic cuptor cu microunde, si consuma mult, faptul ca ai semnal indica ca are o emisie mai puternica decat alte telefoane, si din asta rezulta ca are si un consum mai mare.

| Zenithf a răspuns:

P.S. Poate sa aiba setari care sa-i mai micsoreze consumul, de exemplu "mod avion". Cand un telefon este pe modul normal, este ca un radar, emite si primeste semnal, cand este pe mod avion, este doar receptor de semnal. Doar ca, cum ii in relatie, daca doar unul da, si legatura ii mai slaba.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si acumulatorii îmbătrânesc prin depozite.
Este cam dificil sa mai gasesti acumulatori eficienti pentru electronice mai vechi de 3-4 ani.

| BeatriceL90L a răspuns:

Depinde de unde si la ce pret ti-ai achizitionat bateriile? iti zic, bateriile la 50 ron, nu prea tin. Una scumpa nu stiu daca are rost sa-ti iei, adica poate costa in jur de 130 lei, mai bine-ti iei un tel nou la acel pret. Dar si sa-ti tot iei baterii, cred ca se aduna cheltuiala.

Răspuns utilizator avertizat