| anonim_4396 a întrebat:

Am dat din greseala un profesor afara de pe meet, am incercat sa-mi cer scuze la telefon si mi-a spus ca ea nu vrea sa vorbim in particular si ca o sa vorbim cu directorul si dirigintele eventual cu procuratura. Acum intrebarea mea este ce spune legea despre acest lucru ca am dat-o afara din greseala de pe meet, ce pot sa-mi faca? Maine cel mai probabil o sa ma cheme la director.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti fi sanctionat disciplinar de catre scoala, in rest nu o sa-ti faca altceva.

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru Ioandelasal):

Asta poate insemna media la purtare scazuta, nu? ...ma gandesc ca exmatricularea e ceva exagerat

| sierra1 a răspuns (pentru PauLFLoryNN):

"Asta poate insemna media la purtare scazuta, nu?" - corect

ia și tu o moacă șpășită, poate scapi cu ...nimic

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru sierra1):

Poate sa scada chiar pana la 6?

| sierra1 a răspuns (pentru PauLFLoryNN):

Nu am ințeles clar ce ai făcut dar se pot intâmpla multe

| Ioandelasal a răspuns (pentru PauLFLoryNN):

Poate fi orice sanctiune dintre cele prevazute de Statutul elevului, citez:
"(4) Sancţiunile ce pot fi aplicate elevilor sunt:
a) observaţie individuală;
b) mustrare scrisă;
c) retragerea temporară sau definitivă a bursei de merit, a bursei sociale, " Bani de liceu", a bursei profesionale;
d) mutarea disciplinară la o clasă paralelă din aceeaşi unitate de învăţământ;
e) preavizul de exmatriculare;
f) exmatriculare."
Nu cred ca o sa fii exmatriculat, mai ales daca nu ai mai fost sanctionat disciplinar, se incepe cu sanctiunile mai usoare. De altfel sanctiunea se aplica doar elevilor din ciclul superior al liceului (cl.XI-XII-XIII).

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sunt clasa 9

| Ioandelasal a răspuns (pentru PauLFLoryNN):

Atunci nu poti fi exmatriculat.

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru Ioandelasal):

Acum ma invinovateste de lucruri false pe care eu le pot dovedi cu o inregistrare audio ca minte.

| Ioandelasal a răspuns (pentru PauLFLoryNN):

Pentru a fi sanctionat disciplinar trebuie sa fii ascultat cu privire la invinovatirile ce ti se aduc si vei putea dovedi ca unele nu sunt adevarate, cu orice proba pe care o ai.

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai exista probleme daca am inregistrat conversatia mea telefonica cu dumneaiei? ( nu am folosit-o in alte scopuri).

| Ioandelasal a răspuns (pentru PauLFLoryNN):

O asemenea inregistrare, efectuata fara acordul profesoarei, nu este legala, deoarece incalca dreptul la proprie imagine, prevazut de Codul civil, asa ca nu ar fi admisibila ca proba intr-un proces.
Intr-o problema disciplinara te-ai putea folosi de ea dar risti sa fii dat in judecata pe cale civila si asta poate atrage si raspunderea parintilor, asa ca nu-ti recomand s-o folosesti.
Scuze ca nu am fost total explicit in raspunsul anterior, uitand ca nu aveai de unde cunoaste legea, trebuia sa-ti spun ca se pot folosi doar probe legale.

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru Ioandelasal):

Tu de unde stii atatea lucruri? ai facut facultatea de drept?

| Mosotti a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ptr ce sa fie sanctionat? Fi ma serios, e o gluma asta. Io dupa faza asta o dadeam de tot afara, sa faca ce vre, sa vedem ce face?
E un drept sa fie acolo? Sau un privilegiu? Cum zice regula forumurilor, platformelor de comunicare? E un privilegiu.

Sanctiunea se da cel mult de catre adminul platformei daca a considerat ca a dat-o pe nedrept, nu exista vreo sanctiune in afara sanctiunilor sefilor, moderatorilor.
Ca nu a insultat-o, injurat-o ca sa iasa din matca forumului sau ce o fi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru PauLFLoryNN):

Nu numai c-am facut facultatea de drept dar si si profesat vreo 40 de ani, in prezent sunt pensionar.
P.S. Ma asteptam la o oarecare politete, asa cum s--ar cuveni de la unul de 15 ani la unul de aproape 73 ani.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mosotti):

Pe langa ca nu ai citit atent intrebarea ai luat-o pe aratura cu raspunsul.
Si te rog sa te limitezi la raspunsuri pentru utilizatorul ce a pus intrebarea si sa fii civilizat, nu retin sa ma fi adresat cu "ma".

| Mosotti a răspuns (pentru Ioandelasal):

Vorbim aici asa ca amici toti, nu am zis nimic in nume de rau, nu e problema, stai flex. Si cand intreb pe cineva "ce faci ma omu`?", asa prieteneste, sau altul ma intreaba pe mine chiar daca e mai strain si am vb doar de 1-2 ori.
Am raspuns la intrebare si am zis si parerea care am simtit sa o spun, asta este. Am zis ca nu exista lege care sa-i faca ceva.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mosotti):

Iar ai luat-o peste aratura, motiv pentru care o sa te ignor, nu mai am ce discuta cu asemenea specimene.

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru Ioandelasal):

Scuze, nu aveam de unde sa stiu ca aveti 73 de ani. Si dirigintele mi-a spus azi: daca inainteaza o cerere profesoara de biologie nu are ce face si imi scade nota la purtare la 8. El ma intelege dar a zis ca daca nu imi scade nota se adreseaza aia de biologie nu stiu cui ( nu a mai spus dupa )

| Ioandelasal a răspuns (pentru PauLFLoryNN):

O sa afli de ce ti-ar scadea media semestriala la 8, desi nu este o mare problema, daca nu o sa mai ai abateri disciplinare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Virsta nu e accesibila din scurt, daca nu stia cu ce v-ati ocupat inainte de pensionare... a intrat pe modul default cu tutuiala. Iertati-l, ca e mic.winking

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Iertati-l ca si pe dvs va iarta altcinevahappy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PauLFLoryNN):

Paulica, esti mic. Si intr-o companie destul de selecta uneori - aici pe TPU ma refer. Legat de "El ma intelege dar a zis ca daca nu imi scade nota se adreseaza aia de biologie nu stiu cui ( nu a mai spus dupa )" ar trebui de insistat pe faza asta. Si mai ales sa discuti cu maica-ta sau taica-tu, care are mai mult tact si se enerveaza mai greu, sa le explici exact ce s-a intimplat, si sa discutati cu dirigul. Nu de alta, dar profa respectiva mi se pare o frustrata (e fata batrina cumva? o bate sotul?) care se descarca asupa ta.

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E batrana.Le-am explicat, dirigul a zis ca o s-o sune pe mama, dar nu cred ca pot parintii sa rezolve ceva daca profesoara de biologie nu vr sa vb cu mine in particular nu cred ca ar vrea nici cu parintii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PauLFLoryNN):

Ideea e ca nu il poate forta pe dirig sa scada nota ca stie ea pe nu-stiu-cine. Ca parinte iti zic ca i-as rupe in dinti pe profesori daca ar face mizerii de-astea. La fel cum as lua si copilul la suturi daca nu ar respecta profesorii. Ideea e ca unii profesori sunt complet depasiti de situatie si efectiv nu merita respect. Ideea e ca, daca vrei sa ti-o bati de ei - ca elev, trebuie sa fii doxa. Uite, o mica povestioara, am avut o incapabila la informatica. Bine, si aia era praf, si noi clasa de nemernici. Am facut git la director sa ne-o schimbe si a venit ala la noi la ora. Asta m-a scos la tabla si s-a apucat sa ma frece. La un moment dat m-a intrebat ceva din carte care inca nu era predat. Spre marele ei ghinion, eu studiasem toata cartea aia deja destul de bine (nu, nu eram repetent, lol), asa ca i-am raspuns la intrebare dupa care i-am zis "Nu ar fi trebuit sa va raspund, ca inca nu ne-ati predat asta, dar va zic ca e in carte la pagina xxx, capitolul x." A murit aia. S-a lichefiat. Directorul numa' sa nu cada din banca de ris. Aia a fost ultima ei ora la noi. In cazul tau, daca tu esti sincer 100% in ceea ce zici, oricine cu oleaca de cunostinte asupra sistemului pe care il foloseati poate confirma ca greseala a fost a cui a facut meetingul si a lasat drepturi de admin tuturor. Asta cu am dat click fara sa vreau PARE cusuta cu ata alba, dar nu e - am patit-o si eu de 2-3 ori in vreo 25 de ani de cand folosesc calculatoare/tablete/alte dispozitive de genul...

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Primisem eu admin, restul nu aveau

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PauLFLoryNN):

De ce? Cum? Oricum mi se pare a fi o greseala faptul ca tu aveai admin.

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu a fost nicio greseala a lor, eu am primit adminul si mai primeau si ceilalti la alte ore

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai 8 la purtare e bine daca ma gandesc ca la inceput auzeam de 6 sad
Dar premiu nu mai poti lua, bursa nu mai poti lua. Si alte chestii nu stiu daca ar mai fi. Din cate am auzit cand te angajezi toti se uita la media la purtare nu la medii la materii

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai nu stiu eu aveam admin asta-i sigur. poate o fi de la classroom, ei nu s-au gandit ca nu e ok sa dea random adminu, ori din cauza ca intri primul iti da adminul si dupa ce se schimba codul ala ia altcineva adminul

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PauLFLoryNN):

Asta ar trebui sa stie cine administreaza, nu utilizatorii. Legat de angajat... ca angajator iti zic ca mi se rupe de ce note a avut omul in scoala. Ma intereseaza OMUL. Si desigur ca mai ales ce stie sa faca, nu ce scrie in diplome ca ar trebui sa stie...

| Ioandelasal a răspuns (pentru PauLFLoryNN):

Nu conteaza o medie semestriala la purtare, daca pe sem.II vei lua 10 vei avea media anuala 9. La fel daca vei lua 10 in anii urmatori vei avea media generala a anilor de liceu 9, 75.

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru Ioandelasal):

Bine, dar cu ce afecteaza daca e 8? e corect ce am spus mai sus nu iei premiu, bursa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru PauLFLoryNN):

Te afecteaza la primirea bursei, pentru bursa este necesara media 10 la purtare.

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru Ioandelasal):

Premiu mai poti lua?

| Ioandelasal a răspuns (pentru PauLFLoryNN):

Da, poti lua, daca ai media generala a clasei care sa-ti permita.

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am avut 2 ore cu ea(fata in fata), nu mi-a spus nimic.Ne-a dat test grila (intrebari destul de grele) si a spus ca o sa facem recapitulare din toata celula si o sa ne asculte pentru note. Nu stiu ce se intampla, mi se pare cam suspecta toata tacerea asta. Profesorul de matematica mi-a spus ca o sa am multe probleme din cauza a ceea ce am facut.

| Ioandelasal a răspuns (pentru PauLFLoryNN):

Asteapta si o sa afli ce se va intampla, n-are rost sa tot facem ipoteze.

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da asta asa e. Sper sa nu faca cerere pentru scaderea notei.

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru Ioandelasal):

Astazi a spus ca trebuie sa raspunda parintii pentru ceea ce am facut si spunea ceva de inspectorat, ca ceea ce am facut eu e caz penal.
mai exact cum pot raspunde parintii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru PauLFLoryNN):

Nici vorba sa fie caz penal si, chiar daca ar fi, nu raspund parintii pentru tine, in materie penala raspunderea este personala.
Si nici inspectoratul scolar nu are vreo treaba.
Ti-am spus sa astepti si o sa afli despre ce este vorba.

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu știu mie așa mi-a zis dimineață. Și din 2 ore nu m-a ascultat in schimb pe alții da.

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru PauLFLoryNN):

Doamna profesoara ma acuza ca i-am spart parola? asta e fapta penala?

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru PauLFLoryNN):

A trecut 1 luna de cand am dat-o afara. Ultima oara cand a vorbit tata cu ea i-a zis ca voi avea nota scazuta la purtare (8 cred).Dar domnul diriginte nu a spus nimic de nota la purtare.De procuratura a zis ca "nu ma duc la procuratura ca sa nu raspundeti dvs. pentru faptele fiului dvs.".

63 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Nu trebuia sa recunosti" - să invățăm minciuna live? Cool!

| Mosotti a răspuns:

Ete cucu, doar nu i-ai dat in cap, se mai intampla, ce sa vb cu procuratura? E ridicola.
Fruntea sus si da-o-n pana ta ca n-are ce sa-ti faca, ti-a zis la intimidare, nu exista nici o lege care sa zica ca pentru asta se intampla ceva.

N-a dat de un moderator mai naravas ca o dadea afara si nu mai venea iar vreodata, pentru asta ramanea pe afara definitiv! Eu asa i-as face. Sa se planga sa vedem cui!
Sa-mi arate legea unde e scrie ca daca dai afara din greseala, e sanctionabil. Cel mult te sanctioneaza adminul site-ului, dar nu altii.
Statul pe un forum, un site, platforma de comunicare, este un privilegiu, nu un drept, sa ii intre in cap profei tale cretine.
Poate fi zburata oricand si intentionat de catre moderatori sau admini, iar daca tu ai gresit, nu e problema, sa se planga la admini, moderatori, atat are dreptul.

| zilog a răspuns:

Eroare

| zilog a răspuns:

Nu poate sa ii faca nimic
Le spui ca ceri despagubire daca o sa iti faca ceva
Mergi la un avocat ii dai 900 leo sa vina cu tine la scoala sa le bage mintile in cap
Sa le explice ca erai bear si drogat si din cauza ca profesorul respectiv vorbea numai aberatii ca sa faci o fapta buna sa iti salvezi colegii de la a auzi asemenea tampenii ar trebui sa il dea si afara din scoala.
Dar poti sa nu mai faci plangere la militie daca nici ei nu iau nici o masura

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru zilog):

A intrat la si 30 pe meet pentru ca ceilalti elevi aveau test, cand i-am zis asta s-a enervat a zis " ca ridic o problema si mai spinoasa.", eu am vr sa-i zic ca ce motiv sa am sa o dau afara pe langa ca a intrat la si 30. si de aici s-a enervat ea ca a inteles ca i-am cerut explicatii si atunci a zis "am spus ca nu iti scad nota dar daca intinzi coarda prea tare ai sa ai nota scazuta"

| zilog a răspuns (pentru PauLFLoryNN):

Se rezolva cu un avocat care sa mearga la scoala si sa explice ca nu mergea intenret-ul si calculatorul era virusat pentru ca scoala nu i-a dat tableta...
asa ca se face o mare discriminare intre cei ce au deja tablete sau bani si cei care au un 486 cu 33Mhz si 16MB ram

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poti fi sanctionat nici disciplinar, nici nu vad cum pot demonstra ca tu ai dat-o afara, si, daca chiar ai scos-o din greseala, e o cretina

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru anonim_4396):

Ea poate spune ca nu a mai putut intra, a fost martora clasa, dupa ce am dat-o odata nu i-a mai mers sa intre o perioada. A trebuit sa-l sun pe informatician sa-i reseteze parola sa poata schimba link-ul de meet. Si am recunoscut ca am dat-o afara din greseala dar ea a spus ca chestiile astea nu se fac din greseala sa scoti pe cineva... (era un buton pe care am dat din greseala). deci daca am recunoscut ca am scos-o din greseala ma gandesc ca nu mai e nevoie sa demonstreze. decat sa demonstreze ca nu am dat-o din greseala...

| anonim_4396 explică (pentru PauLFLoryNN):

Nu trebuia sa recunosti, dar in orice caz n-au ce sa-ti faca

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru anonim_4396):

Au reusit sa ma detecteze colegii si dupa mna am recunoscut...
.Eu am auzit ca vr sa-mi scada nota la purtare la 6 (SASE).Pe langa ca aia o sa ma lase corigent. Vorbeam cu directoarea si mi-a zis sa-mi cer scuze iar ala de mate o zis ca altfel o sa-mi fie dor de tine.
laughing iar dupa directoarea a spus "Nu-l speria Sergiu.(profu de mate)"

| anonim_4396 explică (pentru PauLFLoryNN):

Zic sa te sperie, stai linistit ca n-o sa-ti faca nimic.

| Osneros a răspuns (pentru PauLFLoryNN):

N-are cum să te lase corigent pentru că e incapabilă să facă un meeting unde să nu fiți toți admin by default. Dacă te lasă corigent din cauza asta există inspectorat.

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru anonim_4396):

...nu as zice profa e pusa rau a vb si cu dirigul, vrea sa faca cerere de scadere a notei la purtare.Plus sotul ei a spus asta si am auzit si eu. Sa ma sperie pentru ce?

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru Osneros):

. daca imi baga doua intrebari de olimpiada sau ceva. cine mai stie sa rasp

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru PauLFLoryNN):

M-a sunat si dirigintele si m-a intrebat cum s-a intamplat, mi-a spus sa le zic parintilor. Nu prea cred ca e de sperietura

| anonim_4396 explică (pentru PauLFLoryNN):

Atunci o sa te bage la puscarie asta e

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing)) eu vb serios, n-are cum am 15 ani laughing

| PauLFLoryNN a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa-mi aduci un pachet macar

| PauLFLoryNN a răspuns:

In cele din urma, domnul diriginte m-a intrebat daca am rezolvat problema, iar eu i-am zis ca ultima oara cand a vorbit tatal meu cu ea(profa de bio), dumneaiei a ramas la aceeasi idee de a imi scade nota la purtare. Dupa domnul diriginte a spus ca o s-o sune pe profa de bio sa o intrebe ce medie sa imi incheie, iar dumneaiei a zis 9 si chiar 9 am primit...

| PauLFLoryNN a răspuns:

As mai avea o intrebare se pot lasa corigenti / repetenti anul acesta? ( deja am luat 5 si 4 laughing) si mai am un 6 de la un test grila la scoala) domnul profesor de matematica a spus ca nu, dar nu prea imi vine sa cred ca nu se pot lasa