| Plesa_Alex_1989 a întrebat:

Am dosar penal pentru ca ma m-a oprit frontiera cu scuter de 49, ce mi se poate intampla? Mentionez ca eram beat

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca alcoolemia a fost de peste 0, 80 vei avea dosar penal. Pedeapsa concreta primita depinde de udecator, care va lua o hotarare avand in vedere criteriile de individualizare a pedepsei prevazute de art.74 Cod penal, citez:
„ART.74.Criteriile generale de individualizare a pedepsei
(1) Stabilirea duratei ori a cuantumului pedepsei se face în raport cu gravitatea infracţiunii săvârşite şi cu periculozitatea infractorului, care se evaluează după următoarele criterii:
a) împrejurările şi modul de comitere a infracţiunii, precum şi mijloacele folosite;
b) starea de pericol creată pentru valoarea ocrotită;
c) natura şi gravitatea rezultatului produs ori a altor consecinţe ale infracţiunii;
d) motivul săvârşirii infracţiunii şi scopul urmărit;
e) natura şi frecvenţa infracţiunilor care constituie antecedente penale ale infractorului;
f) conduita după săvârşirea infracţiunii şi în cursul procesului penal;
g) nivelul de educaţie, vârsta, starea de sănătate, situaţia familială şi socială.
(2) Când pentru infracţiunea săvârşită legea prevede pedepse alternative, se ţine seama de criteriile prevăzute în alin. (1) şi pentru alegerea uneia dintre acestea."
In cazul tau opinez ca vei primi o amenda, mai ales daca esti infractor primar si inchei un acord de recunoastere a vinovatiei cu Parchetul.
P.S. Permis de conducere valabil pentru moped aveai?

| Violleta2022 a răspuns:

"Art. 336
Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana, aflată sub influenţa unor substanţe psihoactive, care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere.
(3) Dacă persoana aflată în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) efectuează transport public de persoane, transport de substanţe sau produse periculoase ori se află în procesul de instruire practică a unor persoane pentru obţinerea permisului de conducere sau în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
Noul Cod Penal actualizat prin:
Decizia CCR nr. 732/2014 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 336 alin. (1) şi (3) din Codul penal, Monitorul Oficial 69/2015

Detalii: http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-336

| Plesa_Alex_1989 explică (pentru Violleta2022):

Dar nu mi se poate da o amenda sau macar cu suspendare? deci cjm ar fi voi face inchisoare?

| Plesa_Alex_1989 explică (pentru Violleta2022):

E si prima abatere

| Violleta2022 a răspuns (pentru Plesa_Alex_1989):

Nu ai mentionat ce varsta ai si daca aveai permis de conducere

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plesa_Alex_1989):

Nu faci inchisoare. Calmeaza-te.