| Vasilicamosbatran a întrebat:

Buna seara. Astazi am fost oprit de Politie pe autostrada care duce spre Constanta(eu venind dinspre Bucuresti)
Eram si beat (0.34% alcool)
Si am fost oprit de Politie la km 81, pentru viteza de 243 Km/h(Audi RS7)
Mi-a fost suspendat Permisul pentru 3 luni si am fost si la spital pentru 2 probe de sange.
Mi s-a dat o dovada fara drept de circulatie.
Nu mi-a facut Dosar Penal pentru ca nu aveam peste 0.40 la alcool dar am ramas fara permis 3 luni.
E adevarat ca pot da un examen(13 din 15) si daca il iau, mi se reduce perioada de suspendare la o luna?
Sau ce se mai intampla?
Am vreun dosar penal pentru viteza pe care am avut-o sau totusi sunt eu prost si mi-a facut pentru bautura?
Eu fiind beat nu prea stiu EXACT ce a spus.
Ofer funda cine imi explica ce s-a intamplat!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti urmarit penal pentru conducere sub influenta alcoolului doar daca alcoolemia in sange este mai mare de 0, 80, nu de 0, 40.
Daca alcoolemia in aerul expirat a fost de 0, 34 atunci cea din sange ar trebui sa fie sub 0, 80, respectiv de 0, 71.
Daca alcoolemia in aerul expirat a fost de 0, 40 atunci cea din sange ar trebui sa fie de peste 0, 80, respectiv de 0, 84.
Pentru depasirea vitezei nu esti urmarit penal, esti doar amendat si se suspenda dreptul de a conduce pe 90 de zile.
De asemenea daca alcoolemia este sub 0, 80 esti amendat si pentru aceasta.
Ambele contraventii se incadreaza in cl. a IV-a si se sanctioneaza de la 9 la 20 puncte-amendă, un punct amenda fiind 145 lei.
Este obligatoriu sa sustii testul dar nu pentru reducerea dreptului de a conduce ci pentru ca testul este obligatoriu daca ai condus sub influenta bauturilor alcooleci, conform Codului rutier, citez:
"ART. 106^1
(1)Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susţine, în mod obligatoriu, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie stabilită prin procesul-verbal de constatare a contravenţiei, un test de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie, atunci când suspendarea a fost aplicată pentru:
a) conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice;"
Daca nu reusesti la acest test perioada de suspendare se mareste cu 30 de zile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Acu 3 saptmani aveai un fiat din 2001, iar acu vreo 2 luni iti mai luase odata permisul. Te hotarasti la 1 intamplare?

| lamasanustefan a răspuns (pentru suntserios):

Bai p.a. Nu e masina mea. Si a unui prieten al Varului din Germania(e mai complicat)

| suntserios a răspuns (pentru lamasanustefan):

Nu e asa cool pe cat crezi sa te dai mare cu povesti inventate despre faptul ca ai baut la volan.

| johnnny123 a răspuns (pentru lamasanustefan):

Chiar vrei sa credem ca cineva a dat unui pustiulica beat pe mana un Audi RS7 de 128.000 de euro sa mearga cu 243 km/h?

Ti se pare ca esti interesant cand aberezi asa?

| sierra1 a răspuns:

"Eram si beat (0.34% alcool) Si am fost oprit de Politie la km 81, pentru viteza de 243 Km/h"

sincer, ar fi minumat să-ți anuleze permisul sau te lege o vreme

| dinaprilie a răspuns:

Ce s-a intimplat? Smecherieeee, se stieee!
Eu am sarit de 1, 4 in sange, asteapta-te la 0, 7-0, 8 cu cresterea perioadei de retinere. Aveai si marfa in tine?

| Gligore2000 a răspuns:

Vasilica iti arde de glume.
Saltul este cam brusc de la Fiat Uno la RS7.

"Eu fiind beat nu prea stiu EXACT ce a spus"

Nu ai cum sa fii beat la 0, 34
Nu iti fac analize de sange pana la 0, 40 decat daca tu ceri asta.
Deci esti troll.