| Cris123412 a întrebat:

Am facut un cont in care am folosit un cod fiscal random de pe net. Imediat ce am facut contul am realizat ca e ilegal ce am facut si nu am mai facut nimic cu el. M0am deconectat imediat. Am vrut sa-l sterg insa site-ul efectiv nu merge bine si nu ma poate sa ma duca la setari sa sterg contul. Contul va fi dezactivat peste 30 luni din ce am vazut. Este grav?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu-l folosesti probabil nu se va intampla nimic, sigur nu se va intampla daca nu este real (nu apartine unei persoane juridice sau fizice exitente).
Daca este real si il vede persoana care il are aceasta poate solicita stergerea contului, adresandu-se proprietarului site-ului.

| Cris123412 explică (pentru Ioandelasal):

Exista sansa de a ma raporta la politie si sa primesc anumite pedepse?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cris123412):

Nu vei fi pedepsit, daca nu-l folosesti, chiar daca face plangere la politie, o sa se claseze dosarul sau se va renunta la urmarirea penala.
Cat despre sansa de a face plangere asta n-am cum sti cat o sa fie, totusi pot spune ca este de 50%, respectiv sa faca sau sa nu faca plangere.

| Cris123412 explică (pentru Ioandelasal):

Am observat ca acel cont a fost sters sau inchis. Am incercat sa ma intru pe el doar pentru a vedea daca il pot sterge. Insa nu mai pot intra pe el si sunt destul de sigur ca e inchis sau sters. Am observat asta cam la 30 de min dupa ce a fost creat. Presupun ca daca firma respectiva care detinea un cont la acel site voia sa ma raporteze la politie ar fi trebuit sa il lase acolo drept dovada, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cris123412):

N-am de unde sti exact, probabil ca asa ar fi facut sau contul s-a sters dupa ce l-ai sters tu.