| anamaria09 a întrebat:

Am fost acuzat de furt calificat, iar pentru 29 de zile trebuia sa ma prezint in fiecare zi la politie. Mi-a fost interzis sa parasesc tara dar eu am plecat o saptamana in Germania in aceasta perioada. Urmeaza ca judecatorul sa-mi dea pedeapsa. Ce pedeapsa mi s-ar putea da avand in vedere ca am parasit tara? Pot scapa doar cu suspendare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pedeapsa nu depinde de faptul ca ai parasit tara, mai ales ca te-ai intors. Fiindca ai incalcat interdictia puteau sa te aresteze si sa te judece in stare de arest.
Pedeapsa pentru furt calificat, conform art. 209 Cod penal, este in functie de imprejurarile savarsirii furtului si consecintele acestuia, cea mai mica fiind de la 3 ani la 18 ani. Individualizarea mai depinde si de persoana faptuitorului (infractor primar ori recidivist, comportarea in societate, daca ai recunoscut ori nu fapta, etc). Daca primesti sub 4 ani se poate da cu suspendare, peste 4 ani este numai cu executare.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Când ai plecat din țară, nu te-ai gândit că nu prezinți seriozitate?
Nu ești de bună credință, chiar dacă ai fi la prima abatere, a fost o formă continuată, etc!
Sincer, eu nu ți-aș da cu suspendare, ci cu executare, ai sfidat legea și interdicția dată de judecător.
Pa, pa.

| harciog a răspuns:

Ce aiurea o arzi surioara.Mai aveai un pic si ne spuneai ca ai fost invitata deputatului Boldea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil, dar daca ai si niste bani mai multi prin buzunar. Trebuie sa dovedesti ca ai plecat din tara pentru un motiv anume. Poate o ruda bolnava, o nunta sau poate pentru probleme in familie. Astfel poti scapa. Dar daca ai venit cu o astfel de problema, pentru furt calificat si parasirea tarii poti avea cu 2-3 ani mai mult decat cei care ii primeai. Dar depinde si ce ai furat. Daca ai furat bijuteriii si le-ai dat spre vanzare poti primi 10 ani de inchisoare, iar daca ai furat electrice cam tot la fel daca le-ai dat in comercializare. Faza e ca tot ce ai furat daca il duci inapoi sau daca deja le-ai vandut poti sa ii dai banii ce ai luat pe ele, esti iertat cu ceva ani de la inchisoare sau poti sa scapi.

| GiveMeYourPussy a răspuns:

Pai nu le zice ca ai fost in Germania straight face spune ca ai fost bolnav sau cv de genu

| AdrianLvs a răspuns:

Fratioare,deja ti-ai riscat vreo 6 ani de libertate.Problema nu e ca ai plecat din tara, problema este ca tu ai incalcat interdictia. Oricum, cel mai bine ar fi sa iti angajezi un avocat.

| MrFreedom83 a răspuns:

Pai trebuia sa ii explici pentru ce iti trebuie in Germania iar apoi situatia poate se schimba, din cite stiu eu trebuie sa dai o anumita amenda, in fine norocul e dupa tine!:d