| andreeadinu22 a întrebat:

Acum un an, mai exact in iunie sotul meu a fost arestat pentru talharie impreuna cu inca 3 insi. In decembrie s-a eliberat, judecatorul dandu-i 4 ani cu suspendare. Acum 2 zile el a fost din nou retinut pentru furt calificat. Politia l-a prins pe un baiat in fapt, iar acesta a declarat ca la 3 sau 4 furturi a fost impreuna cu sotul meu si cu inca 2 baieti. Sotul meu nu a recunoscut nimic, dar el a fost la unele furturi, si a fost arestat pentru 29 de zile, urmand sa fie judecat dupa acest termen. Pe ceilalti 2 baieti nu i-au prins inca, dar eu am auzit ca acei 2 baieti au fugit in strainatate. Va rog sa imi spuneti si mie ce pedeapsa poate lua sotul meu si ce ar fi mai bine sa faca. Sa recunoasca, sau sa o tina pe a lui ca nu a fost nicaieri. Va multumesc anticipat! Si va rog din suflet sa imi raspundeti la intrebare pentru ca sunt disperata!

Răspuns Câştigător
| ADI86 a răspuns:

Daca a comis vreunul dintre acele furturi, iar organele de politie ii arata dovezile impotriva sa (de obicei nu se intampla asta), ar fi bine sa recunoasca, pentru ca:
- atunci cand organul de cercetare al politiei judiciare intocmeste referatul de trimitere in judecata consemneaza faptul ca invinuitul a manifestat o atitudine corecta, a recunoscut si regretat faptele comise;
-procurorul poate da solutie procedurala de scoatere de sub urmarire penala conform art. 10, lit. b, ind.1 CP daca faptele nu au avut ca rezultat urmari grave;
- daca e trimis in judecata poate primi pedeapsa pentru ultimul dosar judecat la care se adauga si cei 4 ani cu suspendare intr-o pedeapsa cu inchisoarea cu executare;
-pacat de sotul tau ca nu a inteles ca acea pedeapsa cu suspendare trebuia sa-l tina departe de orice prostii ulterioare de genul acesta!

Mult succes!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca exista si alte dovezi (amprente, martori etc), in afara de declaratia coautorului, sotul tau va primi, iarasi, cca 3-4 ani de inchisoare, s-ar putea chiar mai multi tinand seama ca este recidivist. La pedeapsa primita se vor adauga cei 4 ani de inchisoare, astfel ca va avea de executat cca 7-10 ani de inchisoare. Vor fi mai putini, cca 5-6 ani, daca va fi eliberat conditionat.
Avand in vedere situatia lui eu cred ca a adoptat o atitudine gresita, negand participarea la furturi, in acest fel, in loc sa beneficieze de o circumstanta atenuanta, isi face mai mult rau. Banuiesc ca vor fi prinsi si ceilalalti autori si acestia vor declara la fel ca primul si s-ar putea ca sotul tau sa pice cel mai rau dintre toti, ar putea fi chiar invinuit ca el este si instigatorul (capul rautatilor) si pedeapsa ar fi mai mare. Si-a facut-o cu mana lui. Vorbeste si cu avocatul lui si vezi ce sfaturi iti da, parerea mea este sa fie cinstit si sa coopereze cu organul de cercetare penala, dar decizia este a lui. Numai bine!

| Borgir a răspuns:

Din partea mea sa putrezeasca in puscarie. Eu ani de zile pe timp de iarna inchideam seara si aveam valori mari la locul de munca. De fiecare data plecam cu frica in suflet sa nu intalnesc o persoana ca sotul tau, aveam intr-un buzunar telefonul deja pregatit cu numarul firmei de paza si in celalalt ceva de genul:
http://www.google.ro/......tp?/imgres iar primul lucru pe care il faceam cand intram in casa era sa imi sun mama sa ii spun ca am ajuns bine, mai ales in perioada cand se comitea cate o crima sau un atac.
Asa ca poti sa ma injuri si sa te faci verde la fata cand citesti acest raspuns dar eu ii doresc sa infunde puscaria. De scapat nu scapa, este si recidivist clar primeste o pedeapsa mai mare si fara dreptul de eliberare conditionata. Asa ca pregateste-te cu pachetele sa intretii o lepra sau trezeste-te si fii un om adevarat fara sa mai sustii infractorii chiar daca astia te satisfac pe anumite planuri.
Lora

| mona a răspuns:

Mai bina sa recunoasca pentru ca mai devreme sau mai tarziu se va afla adevaru, pedeapsa nu stiu sincer care si cat va fi dar o sa se ia in considerare si ca a fost eliberat cu suspendare[timp in care a comis o din nou]

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! nu suntem in masura a te ajuta pentru ca nu suntem in domeniul juridic, dar daca sotul tau este luat in vizor de catre organele competente, obligat ca acum tote oalele se vor sparge in capul sotului, mai als daca acei baieti au zis ca a participat si sotul tau, este greu sa convingi pe cineva ca nu ai facut, atat timp cat tu esti in vizorul politiei...griji si disperare ar trebui sa aiba sotul tau, poate ii trebuie o lectie de viata mai dura pentru a se linisti.nu il judec pe sotul tau ca nu sunt in masura, dar poate asa se va invata minte sa pretuiasca fam, pentru ca e mai dulce locul in fam decat in arest., ori el nu gandeste asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucrurile sint destul de simple. La pedeapsa actuala se vor adauga ceilalti ani primiti cu suspendare. Daca recunoaste si este cooperant, exact cum spune Ioandelasal, judecatorul s-ar putea sa dea dovada de indulgenta si sa-i dea o pedeapsa mai mica. Daca se incapatineaza sa nu-si recunoasca vina, nu va face decit sa-si agraveze situatia si e posibil sa primeasca maximul posibil (la care, asa cum spuneam, se vor adauga si anii primiti cu suspendare). Oricum judecatorul care i-a dat anii cu suspendare, a dat dovada de clementa fata de el si nu l-a inchis, tocmai in speranta ca si-a invatat lectia si o sa se dea pe brazda. Daca nu s-a intimplat asa si a recidivat, este vina lui (ca sa nu zic ca este prostia lui). Cel mai bine e sa fie cooperant, ca sa nu-si inrautateasca situatia si sa spere din nou la clementa, mai ales ca de asta este posibil sa se tina seama si in viitor, daca va incerca sa fie eliberat conditionat (adica inainte de termen).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Risca minimum 3 ani (ar fi bine). Este recidivist deja. Poate primi o pedeapsa cumulata cu "coada", de o sa-l usture funduletul, iar tu sa-ti cauti pe altul.
Dupa mine, l-as infunda pentru mult timp, chiar daca se caieste sincer in fata instantei. Recidiva denota ca nu si-a corijat comportamentul, iar el persista in greseala. Poti iubi un astfel de om? Daca raspunsul este "da", atunci tu urmezi.

| cristi111 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa recunoasca si sa incerce sa dea informatii mai multe despre ceilalti complici. Daca acestea ii ajuta pe anchetatori el o sa primeasca mai multa clementa de la judecator. trebuie sa aiba si putin noroc si un avocat bun pentru ca el are antecedente si daca o sa-l condamne primeste si cei 4 ani cu executare.

| AleczR a răspuns:

Eu SPER sa primeasca pedeapsa MAXIMA! Asemenea oameni nu trebuie lasati in libertate.

| felixdesign a răspuns (pentru AleczR):

Sunt de acord cu tine.