| Mirel4412 a întrebat:

Am fost oprit ieri de un echipaj de politie pentru faptul ca nu aveam far pe bicicleta. Acestia mi-au luat buletinul si au spus ca amenda imi va veni prin posta, 290 de lei plata, dupa mi-au spus ca deja e cam tarziu si ar trebui sa merg acasa.
Doar ai vrut sa ma sperie sau o sa primesc ceva acasa?

Ps. Nu am primit pv.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate sa incheie procesul-verbal de contraventie si sa ti-l trimita acasa.
Daca esti minor peste 14 ani limitele minime si maxime ale amenzii se reduc la jumatate.
De asemenea, daca platesti amenda in maximum 15 zile de la primirea p.-v.c. atunci vei plati doar jumatate din minimul amenzii pentru minori.

| Brizbriz a răspuns:

Https://www.emag.ro/......priceasc/c
9lei plus
https://www.emag.ro/......D9JK9RBBM/
4lei si poti folosi lanterna si fara bicicleta, sau
https://www.emag.ro/......priceasc/c
9 lei
"parca" e ceva mai ieftin decat 290 de lei

eu vreau sa imi pun la trotineta ca sa economisesc bateria trotinetei (trotineta a venit cu tot cu lumina)

cat despre amenda, ai rabdare ca SIGUR vine, muilitienii abia asteapta

| Mirel4412 explică (pentru Brizbriz):

Am far de 75 ron, doar ca il tineam putin la incarcat in ghiozdan

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brizbriz):

Daca ai trotineta cu far de-ala LED, consumul lui e insignifiant...

| Brizbriz a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, e led, dar m-a speriat un coleg, care are trotineta de mai multa vreme si a testat-o pe toate partile, si se plangea ca far-ul ala reducea autonomia cu 2-3 km

| RxTx a răspuns:

O sa iti vina amenda daca eram in locul lor ti-as fi dat amenda si mai mare

| haileewatson a răspuns:

Nu stiu daca chiar ti-au dat amenda, dar ar fi normal sa iti pui far pe bicicleta de acum inainte si sa il folosesti mereu. Daca faci un accident din vina ta, o sa te intorci sici sa plangi pe TPU.
In tarile civilizate e ilegal sa nu ai far, sau casca. Cand mergeam zilnic cu bicicleta in SUA eram obligata sa am far noaptea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu n am av far niciodata. da bine ma dau ziua numa

| RaduRobertRO a răspuns:

Posibil sa te fi speriat, oricum astepti cateva zile si vezi daca vine. In mod normal procesul verbal trebuia sa ti-l dea, daca nu l-au dat, poate te-au speriat. Ce varsta ai?

| Mirel4412 explică (pentru RaduRobertRO):

Sunt minor

| RaduRobertRO a răspuns (pentru Mirel4412):

Atunci doar te-a speriat... stai liniștit.

| Brizbriz a răspuns (pentru Mirel4412):

"acum 22 minute | Mirel4412 explică (pentru Brizbriz):
Am far de 75 ron, doar ca il tineam putin la incarcat in ghiozdan"

daca era noapte, atunci naspa, poti totusi sa faci o jmecherie sa il pui si bateria externa sa o prinzi de ghidon sau ceva
daca era zi, trebuia sa i-l arati si sa ii spui ca se incarca, iar seara il pui, si nu avea ce sa zica

"acum 21 minute | Mirel4412 explică (pentru RaduRobertRO):
Sunt minor"

ah, atunci poti sa speri ca doar te-a speriat si nu trimite amenda... depinde ce fel de om e, unii sunt jigodii, altii sunt doar duri, ca asta e meseria, dar nu ti-o trag, daca nu ai facut ceva chiar rau