| AnonimFaraPereche a întrebat:

Am fost oprita in parc de jandarmi pentru ca aveam bauturi alcoolice si mi-au cerut buletinul sau cnp-ul si eu ne avandu-le mi-a cerut dupa numele si data nasterii pe care le-au introdus intr-un aparat. Intrebarea este daca voi primi amenda sau ceva prin poștă?

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-ai baut in parc ori n-ai savarsit o alta contraventie nu se intampla absolut nimic, n-ai de ce sa fii amendat. Cu aparatul respectiv au verificat daca datele date de tine sunt corecte, altfel te puteau conduce la sectie pentru verificarea identitatii.

| ROB3RT89 a răspuns:

Daca doar aveai si nu consumai, nu are nici o legatura cu amenda.

| Holiday a răspuns:

Pentru ce sa primesti amenda?!?

| Alle23 a răspuns (pentru Holiday):

Consum de alcool de catre minori in locuri publice, totul e posibil in ziua de azi din partea politiei happy

| AnonimFaraPereche explică (pentru Holiday):

Detinere respectiv consum de alcool in parc.

| Holiday a răspuns (pentru Alle23):

Din intrebare nu se deduce nici ca ar fi minor, nici ca ar fi baut din bauturile pe care le avea asupra lui.

| AnonimFaraPereche explică (pentru Alle23):

Ai dracu... cica isi fac treaba, dar am vazut un aurolac beat mort cu sticla in mana in timp ce traversa strada si politisti erau chiar langa el in masina asteptand sa treaca strada dupa care si-au vazut frumos de drum.

| AnonimFaraPereche explică (pentru Holiday):

De baut intr-adevar nu am baut de față cu ei. Si minor sunt.

| Alle23 a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Nu prea poti sa te iei la cearta cu ei ca imediat vin ei cu nu stiu ce motiv etc etc

| AnonimFaraPereche explică (pentru Alle23):

Nu m-am luat la cearta (nu aveam dc.)chiar le-am vorbit ff frumos si chiar mi-au multumit pentru intelegere laughing)

| Alle23 a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Nu nu nu, ma refeream in caz de aveai de gand sa te duci la sectie sa intrebi de ce ai luat amenda sau nu stiu ce laughing

| AnonimFaraPereche explică (pentru Alle23):

Aaa pai daca imi dau amendă ma duc la sectie si fac scandal laughing)

| Alle23 a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Ahah laughing mda pai nu ai ce sa le faci.
la mine in oras dau amenda pentru ca au parcat pe loc de taxi, dar cand ii vezi pe ei traversand neregulamentar, cine se mai ia de ei? nimeni laughing

| AnonimFaraPereche explică (pentru Alle23):

De altii nu se iau, de aia care ii vad mai musculosi mai negrii laughing)

| Alle23 a răspuns:

Cred ca vei primi amenda prin posta

| DralyaDary a răspuns:

Vei primi amenda.

| nene14 a răspuns:

Posibil sa primesti. Eu nu consum alcool in spatiul public. De altfel e interzis prin lege. Acum e la latitudinea poltistului/jandarmului daca iti aplica avertisment verbal scris sau amenda. Unul dintre prietenii mei a fost oprit de politia comunitara de cateva ori pentru ca a consumat bauturi alcolice in publica, i-au cerut datele personale dar nu a primit amenda.

| Robert_Robert_2000_wcgN a răspuns:

Sunt mai multe posibilitati, depinde cati ani aveai, o sa iti ia la raspundere parinti si de la cine ai cumparat asa ceva, amenda nu o sa primesti, o sa fie doar o avertizare...