| radutzu23 a întrebat:

Salut membrii TPU, astazi pentru a doua oara m-a găsit politia într-un pub, si mi-au cerut buletinul, l-am prezentat, si nu m-au mai intrebat nimic, la fel ca prima data, am prezentat buletinul, si atat. Da. M-au intrebat la ce scoala sunt le-am spus, clasa, m-au intrebat daca aveam ora, le-am spus ca mai aveam una, dupa au plecat. Au zis ca vor comunica scolii, dar prima data nu au adus vorba despre a comunica scolii, o sa primesc avertisment /amenda? Am 16 ani, nu am consumat bauturi alcoolice, nu aveam tigara aprinsa, desi aveam pachetul pe masa. Nu am cumparat tigari, bauturi alcoolice din locul respectiv ( nu au intrebat de tigari). Aveam doar o cafea.Va rog mult, dati-mi un răspuns!
Scuzati-mi greselile de ortografie dar si cele de punctuație happy

O zi buna!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti scutit medical n-o sa te sanctioneze, desi boala cu prezenta intr-un pub nu se prea potrivesc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot sa comunice scolii si aceasta te poate sanctiona disciplinar, politia n-are de ce sa te sanctioneze.

| radutzu23 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, multumescwinking

P.S. Daca am scutire, pe motive medicale, ma sanctioneaza si atunci?

| Ioandelasal a răspuns (pentru radutzu23):

Daca esti scutit medical n-o sa te sanctioneze, desi boala cu prezenta intr-un pub nu se prea potrivesc.

| addy1999 a răspuns:

Nu vor comunica nimic. Stai calm. Amenda nu are pentru ce sa ti dea. Erai intr un local public si ai 16 ani. Chiar daca fumai nu era problema. Legea inca nu i in vigoare. Nu? Iti garantez ca politia are lucruri mai importante de facut decat sa ti dea tie amenda sau sa comunice scolii... Au notat numele tau undeva macar?

| radutzu23 explică (pentru addy1999):

Da, au notat...
Este a doua oara cand ma gasesc in acelasi loc... Dar s-au "prezentat" la fel ca prima data...
Asta ma deranjeaza...

| addy1999 a răspuns:

Poate te au uitat... Ce treaba au ei cu tine cat timp esti liber sa faci ce vrei in timpul tau liber. Atata timp cat respecti legile e ok. Nici o lege nu obliga elevii sa stea la scoala. Din cate stiu eu. Nici macar in regulament. Daca fugi n au ce sa ti faca...