| eububu a întrebat:

Am fost ridicat de politie si dus la sectie ( comunitari) pentru ca ma jucam, impreuna cu doi amici cu un semn de circulatie pe strada. La sectie ne-au luat datele si ne-au zis ca vom continua ancheta maine ( adica azi laughing )... e vreo sansa sa nu afle parintii?- scuzati categoria, imi trebuie un raspuns urgent

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti minor este obligatoriu sa afle parintii, trebuie sa fii insotit de un parinte in cadrul anchetei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce ai facut tu se numeste infractiune, si daca esti minor in mod sigur vor afla parintii.

Extras din codul rutier

"Fapta savarsita cu intentie de a sustrage, distruge, degrada ori de a aduce in stare de neintrebuintare indicatoarele, semafoarele, amenajarile rutiere sau crearea de obstacole pe partea carosabila se pedepseste
cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda"

| JohnnyBi a răspuns (pentru suntserios):

Nu cred ca se aplica dispozitiile distrugerii, cat dispozitiile din legea 61/1991, ca si contraventie. el a zis ca se juca cu el, nu ca si cum l-ar fi degradat in orice fel. zic si eu.

| suntserios a răspuns (pentru JohnnyBi):

Depinde cum incadreaza "organul" si daca se juca cu el putea sa il aduca " in stare de neintrebuintare" spre exemplu sa il intoarca in asa fel inca sa nu se vada

| eububu explică:

Nu am mai fost chemat, nu am mai auzit nimic de caz, multumesc!