| Alinaprotopopescu a întrebat:

Buna ziua. Tatal meu detine o firma de transporturi
Pana luna trecuta a avut un angajat, șofer, cu contract de munca lunar cu suma de 2300 ron plus 35 de euro diurna/zi.
Acesta a fost plătit lunar cu suma de 2600 de euro(pe extrasele bancare se specifica salar+diurna).
Întrebarea noastră este, dacă a fost plătit mai mult decât se specifica în contract exista posibilitatea sa recuperam suma dată în plus? Va multumim

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate recupera suma platita in plus, avand in vedere prevederile Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 256.(1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
(2) Dacă salariatul a primit bunuri care nu i se cuveneau şi care nu mai pot fi restituite în natură sau dacă acestuia i s-au prestat servicii la care nu era îndreptăţit, este obligat să suporte contravaloarea lor. Contravaloarea bunurilor sau serviciilor în cauză se stabileşte potrivit valorii acestora de la data plăţii.
  ART. 257.(1) Suma stabilită pentru acoperirea daunelor se reţine în rate lunare din drepturile salariale care se cuvin persoanei în cauză din partea angajatorului la care este încadrată în muncă.
(2) Ratele nu pot fi mai mari de o treime din salariul lunar net, fără a putea depăşi împreună cu celelalte reţineri pe care le-ar avea cel în cauză jumătate din salariul respectiv.
  ART. 258.(1) În cazul în care contractul individual de muncă încetează înainte ca salariatul să îl fi despăgubit pe angajator şi cel în cauză se încadrează la un alt angajator ori devine funcţionar public, reţinerile din salariu se fac de către noul angajator sau noua instituţie ori autoritate publică, după caz, pe baza titlului executoriu transmis în acest scop de către angajatorul păgubit.
(2) Dacă persoana în cauză nu s-a încadrat în muncă la un alt angajator, în temeiul unui contract individual de muncă ori ca funcţionar public, acoperirea daunei se va face prin urmărirea bunurilor sale, în condiţiile Codului de procedură civilă.
  ART. 259. În cazul în care acoperirea prejudiciului prin reţineri lunare din salariu nu se poate face într-un termen de maximum 3 ani de la data la care s-a efectuat prima rată de reţineri, angajatorul se poate adresa executorului judecătoresc în condiţiile Codului de procedură civilă."

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este problema angajatorului ca a platit suma, fara verificare.
In fond, atat contabilul, cat si administratorul firmei (tatal tau) trebuie sa verifice si sa semneze foile de salarii.
Ceea ce se poate face:
- explicat soferului ca s-a platit in plus, in avans "sa aiba bani de vacanta" pentru familie, iarlunile urmatoare se va recupera prin salar /diurna mai redus.
- din punct de vedere contabil: se face o nota contabila explicativa in sensul de mai sus, iar lunile urmatoare trecute mai putine zile de diurna, pana la recuperare

Mai ramane si varianta intelegerii cu soferul: el sa ramana cu suma primita, explicandu-i ca a primit suma ca "apreciere si motivatie pentru viitor", sa aiba bani de vacanta. Astfel, soferul va fi motivat sa tina mai mult la interesele firmei si a patronului.winking

| Alinaprotopopescu explică (pentru Bula):

Soferul a fost dat afara deoarece a furat din marfa pe care o transporta iar acum tatăl meu trebuie sa plătească prejudiciul..nu se pune problema de asigurare cmr marfa deoarece s-a constatat ca a fost furt.și e o suma destul de considerabila 8600 euro?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaprotopopescu):

Da-mi voie sa ma indoiesc ca a furat de mai multe ori.
Nici un patron nu-i atat de prost sa-l prinda de mai multe ori (odata ce ai afirmat ca a furat de mai multe ori, deci stiati) si sa nu-i faca nimic ca acum sa-l dea afara.
Iarta-ma, dar povestea voastra este cusuta cu ata alba.

| Simpatic a răspuns (pentru Alinaprotopopescu):

Pentru suma furata, dati-l pe mana instantei astfel veti putea recupera prejudiciul.
pentru suma platita in plus cred ca e greu sa mai fie recuperata, considerati ca ati facut un bine.
pe viitor mai mare atentie la angajati, ca sunt destui carora si daca le dai 5000 de euro pe luna nu-s multumiti, ca asa e romanul cand nu are ce manca se multumeste cu un covrig, cand se vede prostul ajuns bea sampanie de 10.000 de euro

| Alinaprotopopescu explică (pentru Violleta2022):

Nu trebuie sa crezi nimic, eu doar am pus o întrebare sa știm ce avem de făcut. e strict decizia ta dacă crezi sau nu.o zi buna!

| Alinaprotopopescu explică (pentru Violleta2022):

Iar marfa a dispărut de mai multe ori insa nu a recunoscut niciodată. dacă nu știți este un proverb,, hotul neprins e negustor cinstit"

| Alinaprotopopescu explică (pentru Simpatic):

Exact,mulțumesc pentru răspuns, o zi frumoasa sa aveți!

| Simpatic a răspuns (pentru Alinaprotopopescu):

Multumesc,asemeni!

| Bula a răspuns (pentru Alinaprotopopescu):

Deci, inteleg ca, soferul a fost premiat pentru faptele sale... big grin

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaprotopopescu):

Si de unde stii ca a furat-o el si nu altcineva?
Nu poti sa acuzi pe cineva de furt doar banunidu-l, trebuind sa-l prinzi in fapta ca sa-l acuzi.
Ori ce ati facut voi este necistit, pentru ca ati dat afara un om pe o banuiala, doar pentru ca taica-tu era suparat ca i-a platit mai mult, din gresela lui, nu a bietului sofer, care oricum a primit un salariu de mizerie.

| Alinaprotopopescu explică (pentru Violleta2022):

Ești libera sa crezi ce vrei, iar dacă ți se pare 2600 euro un,, salar de mizerie" inseamna ca ești tare...și sa îți vina despăgubiri de plata în suma de 8600 de euro nu cred ca e floare la ureche, dar na, după tastatura e ușor sa iti dai cu părerea si sa te dai bunul samaritean..eu am intrebat ce spune legea, nu ce părere ai tu, asa ca te rog scuteste-ma cu părerile tale.

| darrio2007 a răspuns:

Ti se pare ca ia-ti dat prea mult? Oricum salariul e mic.

| Violleta2022 a răspuns:

Total de acord cu userul de mai sus.
Daca din vina voastra l-ati platit mai mult, atunci nu aveti de ce sa cereti banii inapoi, pentru ca angajatul nu a facut nimic rau in acest caz.
Puteti sa renegociati contractul cu el si sa va angajati un contabil mai bun, care stie sa calculeze salariile si impozitele aferente.

| Sophieka a răspuns:

Nu e vina lui ca l-ati platit in plus. Eu nu as accepta sa mi se ceara bani inapoi. Mi-as da demisia.

| Alinaprotopopescu explică (pentru Sophieka):

Tocmai a fost dat afara deoarece a furat de mai multe ori din marfa iar tatăl meu are de plătit prejudiciul