| Dimionut a întrebat:

Am întreținut relații sexuale cu o fata de 14 ani și jumătate, iar eu aveam 19 jumate, în anul 2021.
Tata l ei a depus plângere, iar noi am continuat sa vorbim, acum părinții ei știu de noi, sunt de acord cu noi, dar a început procesul, ea a recunoscut ca a fost de buna voie, ca aveam relație, plus ca, nu și a pierdut virginitatea cu mine. De ce am încadrare intre 3 10 ani și nu e 1 5, după cum scrie in articolul 220? Eu sunt încadrat la articolul 220 4 litera E, aștept răspunsuri, va mulțumesc!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu, tu ai avut varsta de peste 18 ani.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 220.Actul sexual cu un minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 14 şi 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(4) Fapta prevăzută la alin. (1) se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi atunci când:
e) făptuitorul a împlinit vârsta de 18 ani."

| Dimionut explică (pentru Ioandelasal):

Și la 13-18 ani, când fapta este comisa de un major, de ce e pedeapsa mai mică? 2-7?
Și la aceasta încadrare se poate da suspendare? Atâta timp cât eu am rămas cu ea, nu mi am bătut joc, adică, chiar ne iubim, avem aproape 4 ani împreuna, mulțumesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dimionut):

Nu se da suspendare la nici o incadrare, tu esti major si ai avut sex cu un copil protejat de lege, sub 15 ani, deci esti pasibil de inchisoare, conform legii.

Nu mai spun ca nu ti-a pasat nici de taica-su, odata ce omul a vrut sa te opreasca, te-a reclamat dar tu ai continuat cu fiica-sa, impotriva parintilor ei, deci tatal are tot dreptul sa te vada inchis, ca pedeapsa pentru ca i-ai facut fetitei lor.

| Dimionut explică (pentru Violleta2022):

Pai taica su a vrut sa opreasca relația, pentru a o mărita pe ea cu unu cu bani, îl bagă pe ăla pe gat, și ăla avea atunci 25 sau 26 de ani

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dimionut):

Nu exista ce spui tu.
O sa-ti citez intregul articol si te vei lamuri, daca o sa-l citesti cu atentie si o sa-l intelegi.
"ART. 220.Actul sexual cu un minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 14 şi 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2)Fapta prevăzută la alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 14 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 9 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(3)Fapta prevăzută la alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 16 şi 18 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 9 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi dacă:
a) minorul este membru de familie al majorului;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situaţia vădit vulnerabilă a acestuia, datorată unui handicap psihic sau fizic, unei situaţii de dependenţă, unei stări de incapacitate fizică sau psihică ori altei cauze;
c) fapta a pus în pericol viaţa minorului;
d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
(4) Fapta prevăzută la alin. (1) se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi atunci când:
a) fapta a fost comisă de un membru de familie al minorului sau de o persoană care convieţuieşte cu acesta;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situaţia vădit vulnerabilă a acestuia, datorată unui handicap psihic sau fizic, unei situaţii de dependenţă, unei stări de incapacitate fizică sau psihică ori altei cauze;
c) fapta a pus în pericol viaţa minorului;
d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice;
e) făptuitorul a împlinit vârsta de 18 ani.
(5) Fapta prevăzută la alin. (2) se pedepseşte cu închisoarea de la 5 la 12 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi atunci când:
a) fapta a fost comisă de un membru de familie al minorului sau de o persoană care convieţuieşte cu acesta;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situaţia vădit vulnerabilă a acestuia, datorată unui handicap psihic sau fizic, unei situaţii de dependenţă, unei stări de incapacitate fizică sau psihică ori altei cauze;
c) fapta a pus în pericol viaţa minorului;
d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice;
e) făptuitorul a împlinit vârsta de 18 ani.
(6) Faptele prevăzute la alin. (1) şi (2), precum şi la alin. (4) lit. e) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.
(7) Tentativa la infracţiunile prevăzute la alin. (1)-(5) se pedepseşte."
Iti repet ca te incadrezi la alin.(4), lit.e), asa cum a si fost incadrata fapta ta.
Da, se poate suspenda executarea pedepsei, daca pedeapsa aplicata va fi de cel mult 3 ani.
Este bine sa inchei un acord de recunoastere a vinovatie, caz in care pedeapsa se reduce cu o treime si se poate negocia si suspendarea executarii.
Ar fi bine sa-ti angajezi un avocat specializat pe penal.

| Dimionut explică (pentru Ioandelasal):

Va mulțumesc!

| Violleta2022 a răspuns:

Aceste interbari le poti adresa avocatului tau sau la judecatorie, fiindca noi nu stim exact, de ce te-au acuzat parintii fetei.
Pedeapsa si sentinta vin dupa cativa ani si va trebuii executata, fiindca la acel moment ai facut o ilegalitate, avand sex cu un minor SUB varsta legala (avand doar 14 ansiori)

https://e-juridic.manager.ro/......l-223.html

| relian a răspuns:

Daca parintii ei is de acord cu voi, pot sa isi retraga plingerea.Nu stiu daca are careva ce sa iti faca.Era ceva lege care spunea ca trebuie sa fii mai mare cu nu stiu 5 ani decat un minor sa te bage la bulau, ori sa te judece, dar nu-s sigur.

Aia cu pierdutu virginitatii, nu e nimeni curios ca era virgina sau nu, parintii ei pe tine te-au reclamata ca leai tavalit fata laughing
Asa ca vorbeste cu ei sa mearga sa retraga plin gerea, sa intrebe daca isi retrag pingerea, se opreste procesul sau nu.

| Konstantinos99 a răspuns:

Ma doare capu