Întrebare recomandată | danyelaaa a întrebat:

Un amic de al meu a intretinut relatii intime cu o fata de 14 ani.el avand aproape 16 in timpul acela. dupa au continuat relatia timp de 2 ani..acum fata are 16 ani iar el 18. ea a ramas gravida la 15 si acum a nascut si il presioneaza sa o ia de nevasta...el nu vrea iar fata s.a dus si a depus plangere la politite. Poate avea vre.o consecinta asprua lui aceasta plangere? Daca prima lui relatie cu ea a fost la varsta de 14 ani? Daca declaratia e data dupa doi ani de cand s.a intamplat aceasta prima relatie sexuala? Ca din cate stiu intretinerea relatie sexuale cu o minora de 14 ani se considera infractiune!

Răspuns Câştigător
| FerLin a răspuns:

SI ce-si imagineaza ea? Ca va avea o viata frumoasa alaturi de el daca il santajeaza cu puscaria? Ce o sa-i spuna copulului ei cand va creste mare? Ca mamica a fost o nenorocita cu doua fete care a stat bine cu taticau cat ia gadilat fluturasul sub barbie si cand el s-a speriat de ideea de a fi tata (a nu se intelege ca ii iau apararea baiatului), mama l-a bagat la puscarie pentru ca brusc a ajuns la concluzia ca a fost violata si ca ea nici o clipa nu a fost de acord cu actul sexual?
Si uite asa se distrug 3 vieti dintr-un foc... dintr-o ambitie...

| danyelaaa explică (pentru FerLin):

Foarte bun raspuns! Nu se tine o persoana obligata langa tine! Plus k ea a ramas intentionat gravida crezand k asa o ia de nevasta! Iar daca a vaz k el nu e responsabil sa aiba o familie ink a depus declaratie k de la 14 ani au avut relatii!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este cercetat penal cred ca o s-o pateasca urat, fapta constituie infractiunea de act sexual cu un minor (art.198 Cod penal), citez:
"ART. 198
Actul sexual, de orice naturã, cu o persoanã de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi."
Fiind si el minor limitele pedepsei se reduc la jumatate, deci pedeapsa poate fi de la 1 an si 6 luni la 5 ani.
N-are importanta cand a fost facuta plangerea atat timp cat inca nu a intervenit prescriptia.

| MrAnderson a răspuns:

Si la 16 ani e tot infractiune, prietene. laughing

Daca ea a depus plangere si cere test de paternitate, prietenul tau are doua alegeri. Ori o ia de nevasta, ori face mititica. Nu stiu de care, de-aia pentru minori, sau normala, acum ca are 18 ani.
Dar face oricum.

| shotys a răspuns:

Eu cred din cele spuse de tine urmatoarele. va avea sa plateasca o pensie alimentara vreo 18 ani. iar daca il va da in judecata mai bine o ia de sotie.

| Zebastian a răspuns:

Mititica, facultate sau cum vrei sa ii zici laughing

| danyelaaa explică:

Chiar daca copilul l.a recunoscut si deja l.a trecut pe numele lui?

| JimNasturel a răspuns:

Infractiune!