| eliza7943 a întrebat:

Am lăsat-o pe iubita mea însărcinată, ea are 16 ani iar eu 20.
Părintii noștri știu de relația noastră (mai puțin tatăl ei care nu este in țara dar mai vine de sărbători)noi stam amândoi
Ce riscuri sunt pentru mine?
Nu vrem sa ajungem la avort.
Dacă părinții ei se duc la poliție și ea nu da nicio declarație împotriva mea și spune ca vrea acest copil mai pot păți ceva?

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Copilul pastreza-l indiferent de situatie. Nu este o coaja pe o buba ca sa scapati de el asa cum va indeamna x si y, ci o viata. Cu restul va descurcati voi.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu e niciun risc, a depășit vârsta pentru acord.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca daca are 16 ani si spune ca a fost de acord poate nu patesti nimic.
Nu stiu daca este chiar o idee buna sa pastrati copilul.Stiu ca nu e foarte bine sa faca avort dar poate parintii o vor pune sa faca deoarece este cam micuta,are scoala, nu are inca nici un viitor, nu aveti un loc de munca, o casa, experienta, din ce va intrerine si e foarte greu.Plus ca ea are 16, tu 20 si poate peste un pic de timp veti contientiza ca veti vrea altceva, sau ca a fost o iubire trecatoare si atunci copilul ce va face? Ce vina are? Cum va creste?
E greseala vostra pepe care cumva trebuie sa vo asumati dar...

| sofisis a răspuns:

Avand 16 ani impliniti, isi poate da consimtamantul la relatii sexuale. Deci pe partea de sex, esti asigurat. Cu sarcina insa, e mai greu. O sa fie furtuna, sper ca esti constient de asta.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca avea cei 16 ani impliniti si a fost alegerea ei sa faceti sex: nu esti sanctionat pentru corupere de minori, sau pedofilie. Mai ramane si acceptul parintilor ei de a va casatori

| Justme1997 a răspuns:

Conform celorlalte întrebări ale tale reiese că tu esti de fapt minora gravidă. Si totuși, mai devremw ziceai ca tipul are 24, acum s-a răzgândit? Dacă chiar ai 16 ani mai bine faci avort decât să îți distrugi viața cu un pedofil

| Quassaar a răspuns:

Sper sa dai ochi in ochi cu taica-su. Dacă părinții tăi si maica-sa sunt de acord cu relația voastră, atunci.
cine se aseamănă, s'aduna. vorba proverbului...inconștiență juvenila.