| Dafii a întrebat:

Am un prieten, care din pacate are o MARE problema :-s. De 2 luni jumatate, s-a culcat cu iubita lui, si recent a aflat ca e insarcinata iubita lui straight face. Parintii ei nu stiu despre ea ca e insarcinata, iar ei doi nu stiu ce sa faca. Vor sa mearga sa faca ifata avort dar sunt riscuri foarte mari, mai ales ca ei nu au peste 18 ani sad.

Relatia lor incepuse ca o gluma iar acum... e mult prea serioasa. Ce sfat sa ii dau?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Situația este foarte gravă, mai ales că a fost imprudentă să își înceapă viața sexuală la vârsta aia. Acum nu are rost să o mai judecăm, trebuie să privim situația din prezent.

Un avort la vârsta ei este extrem de riscant, poate să o omoare, de-aia nici nu e legal în România, doar în clinici specializate din străinătate.

Oricum, se va observa, asta doar dacă iubitul ei nu va fugi temându-se de situație, poate vor fugi împreună stricându-și viața permanent. Trebuie să le spună părinților. Ce să facă? O să își primească pedeapsa meritată, dar mai mult de atât, nu. Urmări oricum există și se va descoperi, un astfel de eveniment i-a schimbat complet viața.

Mai bine ar naște și ar da copilul spre adopție. Nu că aș fi anti avorturi sau ceva, dar la vârsta ei poate muri din așa ceva, urmările nefiind atât de mari la naștere. După o traumă ca asta, dacă o duce suficient capul, va încerca să se ridice, să nu mai facă astfel de greșeli și să ajungă cineva în viața de adult.

Nu ai cu ce să o ajuți în afară de a te purta ca o prietenă adevărată, de a fi alături în problemele ei, o poți binedispune, arată că-ți pasă. Să îi scoți tu copilul din uter nu ai cum.

10 răspunsuri:
| JustmeV a răspuns:

Hei.
Cel mai bine ar fi sa vorbeasca cu un adult, care sa ii poata ajuta. Sunt doar adolescenti..nu au ce sa faca straight face
Imi pare rau.

| buzeduulci a răspuns:

Ce au facut pana la urma?

| AliGab a răspuns:

Intr-adevar, un avort la o varsta foarte frageda este riscant, si nu numai ca ea poate ajunge la infertilitate, dar poate sa si moara din asa ceva. Sa pastreze sarcina si sa incerce (daca nu vor sa pastreze copilul) sa il dea spre adoptie. Cauta consiliere provita pe internet. O sa ma interesez si eu. Problema este grava. Astept degraba un personal mail (PM) in care sa imi dai mai multe detalii despre cei 2 copii: varsta lui si orasul din care sunteti. Intre timp daca primesc acest PM, o sa ma interesez de consiliere pentru ei in orasul in care sunt. Multumesc frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuiau să se protejeze. Dacă nu au făcut la timp ce trebuia, acum merită să suporte consecinţele! La 15 ani îi arde ăleia de f^tut?

| Athée a răspuns:

Sunt atatea metode de contraceptie pe lume, nu mai faceti lucruri ce apoi le puteti regreta. Daca tot vroiau sa faca asta, de ce nu s-au interesat bine de acest lucru. Daca au vazut prezervativul spart, trebuia sa dea fuga dupa pastila de a doua zi macar... Daca alte metode de contraceptie nu au folosit sau au folosit dar nu ceva de la o firma buna...

| OnlyOlly a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa le spuna parintilor

| Dafii explică (pentru OnlyOlly):

Asta este faza, fetei ii este frica sa spuna :-s. Eu nu stiu ce parinti are, insa cu siguranta ii este frica. Amandoi au gresit, deoarece cu o sarcina nu este deloc o gluma waiting. El a zis ca s-au protejat, pentru ea fiind prima oara, si apoi a zis ca s-a " spart " prezervativul in ea straight face. Ea nu era in p erioada aia, deci cu siguranta " si-a dat drumul " in ea straight face. Vor sa stranga bani, sa mearga la un avort sad.

| 9George2 a răspuns:

Nu faceti prostii pe care o sa le regretati. Avortul are un impact catastrofal asupra aparatului reproducator feminin.
Mergeti frumos de manuta la parintii vostri si spuneti-le ce se intampla.

Folositi prezervative oameni buni, nu e nici o rusine.

| AmInvatatSaLupt a răspuns:

Sigur nu esti tu "prietenul" ala?laughing

| Dafii explică (pentru AmInvatatSaLupt):

Nu, nu suntwinking. Imi este prieten foarte bun si imi este mila de el pentru ca nu stie ce sa faca, tipa are doar 15 ani straight face. Si daca ar face avort, probabil nu ar mai putea avea copi in viitor straight face,