| vladvladdddd a întrebat:

Am luat teapa pe mercaor. M-am inteles cu respectiva persoana sa facem un schimb eu sa ii dau un telefon si el un laptop. Am trimis amandoi in acelasi timp coletele prin posta romana si am primit un laptop sticat. Nu am pus ramburs si la posta m-a pus sa scriu la continut "diverse". Am incercat sa anulez coletul dar a fost prea tarziu. ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| tracicus a răspuns:

Anunta politia cat mai repede si trimite un mail celor ce administreaza situl. sigur recuperezi (funda)

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand incearca o rezolvare amiabila, sa va restituiti reciproc obiectele.
Daca nu reusesti poti sa-i faci plangere penala pentru inselaciune.

| vladvladdddd explică (pentru Ioandelasal):

Am incercat sa razolv pe cale amiabila dar nu am reusit. Cum as putea sa fac plangere penala?

| vladvladdddd explică (pentru Ioandelasal):

Am incercat sa rezolv pe cale amiabila dar nu am reusit. Cum as putea sa fac plangere penala?

| Ioandelasal a răspuns (pentru vladvladdddd):

Trebuie sa stii datele de identificare ale respectivului: numele si prenumele si adresa unde locuieste.
Faci plangerea in scris si o depui la politia de la domiciliul tau. In plangere prezinti situatia, spui ca te-a inselat trimitandu-ti un laptop defect si care nu poate fi folosit, arati dovezile pe care le ai si te constitui parte civila pentru restituirea telefonului sau plata contravalorii lui.

| mona a răspuns:

Nu cred ca mai poti face ceva, faptul e consumat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu iti trimitea nimic atunci mai aveai ce sa faci, dar asa ti a trimis ceva...

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Pai mai baiete, asta e ...la mintea gainii, ce ti-a facut. laughing
Asa, incredere intr-un strain? Macar l-a pus si pe ala, altul nu-ti punea nimic. laughing
Nu mai poti face nimic, nu ai nici o baza legala.