| elyn a întrebat:

Am lucrat 12 ani in laborator analize medicale, 1999-2011,beneficiez de grupa a-2-a de munca? Daca nu, de ce ni s-a dat antidotul (lapte praf)? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca beneficiezi sau nu de conditii deosebite de munca poti afla de la conducerea laboratorului sau a unitatii de care apartine laboratorul.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Laptele primit ca antidot nu inseamna ca, automat, primesti si grupa--- inseamna ca angajatorul a luat una din masurile necesare diminuararii efectului noxelor asupra persoanelor care lucreaza in acel laborator.
Nici macar sumele acordate ca spor nu te plaseaza, prin ele insele, in grupa de munca.

Daca administratia unitatii sanitare la care ai lucrat in laborator a intreprins, la ITM, toate demersurile necesare pentru incadrarea unor ANUMITE locuri de munca in conditii deosebite sau in conditii speciale iar tu ai lucrat in unul din acele locuri si in meseria specificata atunci, da beneficiezi de avantajele grupei.

Informeaza-te la ITM daca locul si activitatea prestata in acel laborator sunt sau nu incadrate la" conditii deosebite de munca"( grupa a-2-a). Daca nu, asta e!--- se mai cunosc cazuri similare (pentru ca angajatorul plateste statului "dari " mai mari pentru asemenea conditii de munca!)