Întrebare recomandată | FataCareRadeDinOrice a întrebat:

Am lucrat aproape un an de zile la un bar si pariuri sportive [2 firme, acelasi sef]. Am hotarat sa demisionez pentru ca mi-au bagat minusuri si eu practic, nu am mai avut salar jumate de luna [ il luam la data de 1 si 15 a lunii ]. Intr-adevar, mi -au spus sa vin la lucru si in perioada de preaviz, dar nu am mai vrut sa merg pe motiv ca daca va fi si alt minus [ banuiesc ca un al treilea sef, asociat al sefilor mai "mari" ia bani fara sa stiu].
Dupa 3 luni am aflat ca mi-a fost desfacut unul din contractele de munca, si practic, am ramas cu jumatate de norma pe zi, fara drept de somaj. As putea cumva reusi sa-mi primesc banii restanti? Sau ce solutii credeti ca ar fi bune pentru situatia mea? Le-as face rau, pentru ca merita, dar nici nu pot sa ma gandesc ce neinreguli au. Poate doar curatenia.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indemnizatie de somaj primesti doar in cazul cand contractul a fost desfacut din initiativa angajatorului si fara tu sa ai vreo vina, ceea ce nu este cazul tau.
Tu ti-ai dat demisia si apoi n-ai respectat termenul de preaviz, asa ca puteau sa-ti desfaca disciplinar contractul, pentru absente nemotivate.
Daca ai lucrat si n-ai primit salariul pentru timpul lucrat poti sa-l ceri amiabil, apoi sa reclami la ITM si daca tot nu rezolvi poti sa-i dai in judecata.
Pentru retinerile din salariu, daca le consideri nejustificate, tot asa trebuie sa procedezi.

| gelu1970 a răspuns:

Desi sunt niste nemernici, in cazul in care ti-ai dat demisia nu ai drept la somaj. in plus, in timpul preavizului trebuie sa iti onorezi contractul de munca.
deci faptul ca ti-au desfacut contractul de munca nu cred ca e ceva ilegal. oricum incearca sa vorbesti cu cineva ce cunoaste legislatia in vigoare.

| MariuS88c a răspuns:

Ncearca amiabil, ameninta-i ca ti-au desfacut contractul ilegal fara ca tu sa fii intrebata sau sa fii de acord cu asta
Dar in acel caz in care nu se tem sau stiu eu dai in judecata.

| catanavip a răspuns:

Incearca amiabil, ameninta-i ca ti-au desfacut contractul ilegal fara ca tu sa fii intrebata sau sa fii de acord cu asta pe urma daca nu merge asa treci la partea practica, judeca-te cu ei sau renunta fara lupta. Alta varianta nu vad in situatia ta.