| Betty12345678 a întrebat:

Am lucrat la o firma de salubritate care intarzia lunar plata salariilor, are datorii imense, pe langa amenzi, iar multitudinea de nereguli ma afecta si, incepand cu data la 14 decembrie am depus cererea demisionarii. Nu am vrut sa stau in preaviz deoarece firma nu a respectat prevederile legale prevăzute în contractul individual de muncă. De la fosti angajati am aflat ca aceasta firma nu mai vor sa plătească salariile pe ultima/ultimele lunii daca demisionezi. Pe langa faptul că nu respectă nici contractele încheiate cu miile de clienți, emit facturi desi nu prestează servicii. In ziua demisiei, fosta sefa m-a apelat telefonic pentru a-i explica motivul demisiei.Eu, fiind atacata și deranjata zilnic de actiunile acesteia, si faptul ca in ultima zi de lucru mi-a solicitat obligatoriu sa stau ore suplimentare neplatite că si pedeapsa ca am protestat sa fiu platita pe luna noiembrie, asa cum fac mulți alti angajati, i-am spus ca e foarte deranjant faptul ca 90 din timpul programului de lucru, dansa sta la vorbe, barfe si povești iar, atunci cand ii solicitam informații sau sprijin in activitatea la locul de munca, aceasta ma ignora. Acum cateva zile am fost sunata de la firma care m-a anuntat despre o convocare organizata de ei pentru ca eu as fi jignit-o pe fosta sefa. Pe langa toate acestea, m-au amenintat ca daca nu ma voi prezenta la convocare, ma vor denunta la politie cum ca am distrus niste foi dintr- un caiet A4. Mi se pare absurd, avand in vedere că eu am rupt foile din acel caiet pentru ca il foloseam pentru a-mi scrie raportul de activitate si doream ca la plecarea mea sa fie folosim in alte scopuri,caiet in care am si notat unde am ramas cu activitatea ce o prestam in firma. Foile rupte le-am aruncat la cosul de gunoi, nu le-am pastrat, nu am luat documente, nu am publicat informații despre firma etc. Va rog dati-mi un sfat sau un răspuns. Mi se pare ca isi bat joc si fac asta ca sa ma determine sa nu ii reclam si eu la ITM pentru ca nu vor sa-mi plătească salariul pe ultima luna, asa cum am aflat de la o fosta angajata a firmei. Tin sa menționez faptul ca aceasta firma, la angajare, nu mi-a facut nici protectia muncii, nici psi, nici nu mi-a prezentat regulamentul intern, ci doar ne- a solicitat tuturor sa semnam fisele celor de la SSM. Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din pacate n-ai procedat cum trebuie! Trebuia sa-ti dai demisia si sa stai cele 20 de zile timp in care te puteai adresa instantei pentru neplata drepturilor salariale. Erai scutita de plata taxei de timbru si taxei judiciare. Deci ii bagai in proces gratis. Acum poti doar sa te adresezi ITM sau justitiei dar cu taxe. Cat despre foile din caiet poti sa-i bagi... undeva. Nu sunt in armata sau o firma care lucreaza cu armament ca sa te poata pedepsi. Daca iti mai zic ceva de caiet intreaba-i de numarul de inregistare al caietului in Registrul Unic si si daca au acreditare ORNISS. Pun pariu ca nici nu stiu despre ce-i vorba. Si apropo! Vezi ca asta cu caietul este santaj. Vezi ca exista programe care iti inregistreaza automat convorbirile. Ia un program din asta si pune-l pe telefonul tau! Inregistreaza-i si daca mai fac circ da-i in judecata. Nu-i ameninta ca-i inregistrezi dar spune-le la inceputul convorbirii: "Atentie! Convorbirea este inregistrata".

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Așa, am înțeles, atât tu cat si angajatorul ați făcut si faceți o serie întreagă de măgării. Dar care era întrebarea?

| mgtow a răspuns:

Daca faci reclamatie la itm vei primi salariu si ei vor intra in big problem. Cine nu face e batut in cap. Fara frica

| anonimg a răspuns:

Astazi toti analfabetii s-au facut patroni. Le spun asa pentru ca ei nu au in casa, si nu au citit niciodata Legistlatia muncii.
https://adevarul.ro/......index.html

De asemenea, tot angajatorul este obligat sa aduca la cunostinta salariatului despre "Obligatiile principale ale salariatului, conform art. 40 din Codul Muncii" (se gasesc in linkul de mai sus).

Nu te lasa intimitada de amenintari. Inregistreaza toate convorbirile si numai tu sa stii de ele (nici macar cea mai buna prietena a ta care lucreaza acolo). Poti anunta autoritatile in caz de neplata salariului.

| Raducons a răspuns:

Nu au ce sa-ti faca,nu te lasa intimidata, cere-ti drepturile pana la ultimul ban, Este munca ta si nu poti pleca fara nimic. Faci reclamatie la ITM si vorbesti cu un avocat si se rezolva stiu din experienta, Nu renunta repet.O sa fie usor, se va organiza o intrevedere si va participa si avocatul si o sa ti se achite tot.Cu foile rupte nu-iti face grii asta este o alta treaba, daca nu erau documente si doar niste notite nu este o problema
chiar si condica daca era, salariul este salariu.Este o invatatura de minte, data viitoare cauta o firma ca lumea care sa iti ofere mai mult pe langa salariu.nu sa te ameninte ca ultimii amarati.

| Betty12345678 explică:

Firma e înființată de mafia siciliana. Am aflat înainte sa-mi dau demisia. De asta mi-a fost teama sa stau in preaviz. Mulțumesc frumos pentru răspuns!