| anonim_4396 a întrebat:

Am o fostă colegă de muncă cu care nu am lucrat multă vreme, dar cu care m-am înțeles excelent.
Continuăm să ținem legătura prin mesaje (WhatsApp) doar că sunt anumite aspecte.
De exemplu, i-am zis de câteva ori să o salute pe fosta șefă din partea mea, deoarece eu fiind din altă localitate nu am cum să mă întâlnesc cu șefa.
Acum o lună am fost personal să-mi vizitez fostul colectiv, inclusiv pe șefă. Am aflat că această colegă de care zic nu i-a transmis șefei salutările mele, șefa infirmând personal acest lucru.
O altă chestie e faptul că atunci când îi propun în scris fostei colege să ne auzim și la telefon, evită, invocând diverse pretexte și nu ajungem la nicio convorbire telefonică.

Ce părere aveți de această situație?
De ce evită să vorbim la telefon și de ce nu i-a transmis șefei salutările mele?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Evita sa transmită salutările fiindcă probabil i se părea ca nu se cade și cumva este peste mana dacă nu este un context adecvat pentru aceasta situație. Faptul ca evita convorbirile telefonice, ori nu vorbește în general la telefon ori nu are timp, ori simte ca nu are ce vorbi cu tine nemaifiind asa apropiate

8 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Transmisul de salutari e o vorba asa aiurea. Tu i-ai cerut asta si ea a zis bine, ca doar nu era sa-ti spuna ca nu transmite. Omul face asta daca isi aminteste. Daca nu, nu o face. Nu e ceva important si nu au valoare salutarile transmise prin cai indirecte asa ca nu ai de ce sa te superi ca nu a facut-o.
Faptul ca nu vrea sa vorbeasca la telefon o fi o chestie de-a ei. Poate nu e foarte sociabila si nu-i place sa stea la povesti.
Sunt persoane carora le place sa vorbeasca ore in sir la telefon, sa povesteasca ce face, catelul, pisica, capra, vecinii etc. si daca acestea discuta cu persoane mai putin vorbarete, acestea din urma nu au rabdare la asa ceva si nu stiu cum sa inchida mai repede telefonul. Daca tu esti o persoana care vorbeste mult la telefon, e posibil ca din acest motiv sa nu vrea sa vorbeasca. Nu sunteti compatibile la discutii.

| anonim_4396 explică (pentru Lioana):

Sunt exact opusul: vorbesc puțin la telefon dar și în real, fiind o fire introvertită. Ea e mai vorbăreață decât mine. Cel puțin la locul de muncă era, la telefon nu prea știu cât de mult discută.

| Lioana a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci are motivele ei. Ori n-are timp, ori n-are chef, ori nu-i place sa auda cei din jur ce spune ea la telefon.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu un singur lucru vad foarte bine din toate aceste manifestari ale colegei tale:nu e sincera cu tine.Probabil cit timp ati lucrat impreuna v-ati inteles excelent deoarece aveati interese comune.In mod sigur aceste interese comune s-au rarit si deja o oboseste sa tina prea mult legatura cu tine.Sincer eu am op fosta colega care m-a ajutat foarte mult si ii sunt foarte recunoscatoare pentru tot ce a facut pentru mine, dar zau e foarte obositoare ca ma bombardeaza cu foarte multe meseje. Daca mi-ar trmite una pe saptamana ar fi ok.Dar imi trimite zilnic si nu intotdeauna am eu chef de mesajele ei am eu alte preocupari si probleme de rezolvat.Si ar mai fi ceva, e ok ca m-a ajutat pentru asta cum am scris sunt foarte recunoscatoare, dar nu tin la ea din diferite motive, sa zicem am fost colege si la liceu si pe urma si la servici dar nu imi placea ca era ca ii placea sa fie mereu in centrul atentiei.Asta nu inseamna ca nu ar fi fost o persoana buna dar nu-mi plac oamenii care tot timpul vor sa fie in centrul atentiei cu orice pret.

| LordCristobal a răspuns:

Daca vrei sa saluti o persoana nu transmite prin cineva salutarile tale, saluta tu direct persoana respectiva.
Cat despre colega ta care evita discutiile telefonice, poate nu ii place sa vorbeasca la telefon.

| blackann a răspuns:

Probabil a uitat sa o salute sau nu au fost circumstantele de asa natura.
Mie nu-mi place sa vb la tel, prefer sa scriu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aia cu transmiterea salutărilor poate ea ți-a promis că-i va transmite șefei voastre din frica de a nu-ți spune "nu", dar poate la fel cu frica de "nu" îi era și frică sau rușine să o abordeze pe șefa ca să-i spună despre salutările tale. (Eu îți spun cam văzându-mă pe mine în situația prietenei ăsteia a ta) adică dacă aș avea o situație de genul la muncă așa aș reacționa, ți-aș zice ție că o s-o salut pe șefa pentru tine, din teama de a-ți spune "nu" însă la fel aș avea teamă să o abordez și pe șefa ca să-i spun despre cineva care voia s-o salute. happy

| Dandinelle a răspuns:

Cred ca tipa nu vrea sa se mai bage in seama cu tine si evita intr-un mod nu prea matur happy Asta cu transmisul de mesaje nu prea o fac nici eu catre fostii superiori, lor le scriu direct daca ma paleste dorul. Si eu tin legatura cu fosti colegi si colege si de-a lungul timpului s-au rarit si se simte cand cineva chiar doreste sa tina legatura.