| dolyan a întrebat:

Am nevoe de ajutor urgent! Astept sfaturi Urgent! Am muncitori la renovat bucataria(gresie si faianta), pentru o bucatarie obisnuita de bloc(2X3 si inaltime 2.5). Ma fura la faianta am luat am luat pana acum 26 de metri de faianta si gresie. ACUM MI-AM DAT SEAMA ca nu are cum sa ia atat, mai au un perete de facut(peretele cu fereastra, pe cel cu usa au intrat 50, dar acum inca mai avem 3 cutii in plus pe langa acest necesar), azi ne trimisara sa mai cumparam o cutie de gresie ca nu ajunge, cand am ajuns, terminasaera de pus gresia! Cand au plecat unul dintre ei ne-a spus sa stiti ca aici am masina de taiat, incepem sa strangem ca sa nu avem multe de carat cand terminam, forma carpei era patrata si de dimensiunile gresiei, d-o fata cu mine si cu soramea de 32 de ani ne-a facut! Imi disparura si 50 de euro din portofel, am lasat ca fraierul geaca in camera unde s-au schimbat! Ce as putea face? Mentionez ca sunt singurul "barbat" casa, am 20 de ani si nu am crescut cu prea multa experienta de viata! Imi este teribil de frica, dar vreau, TREBUIE sa dau piept cu ei

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fir-ar ai dracu de hoţoi! Ce tupeu jegos pe ei!
Dă cu ei de pământ şi du-i şi la poliţie.
Pa, pa.

mira
| mira a răspuns:

Nu poti dovedi furtul. N-ai probe.

| Marcian a răspuns:

Vorbeste cu politia si impreuna incercati sa organizatii un flagrant.Monteaza o camera si lasa niste bani la vedere sau monitorizeaza cutiile de gresie si faianta. Daca nu reusesti cu politia incearca sa-i surprinzi singur si du inregistrarea la politie sau la stiri.

| cheloo74 a răspuns:

Stii, fraierii au un miros al lor inconfundabil. Si pradatorii sunt intotdeauna pe faza. Dar nu-i nimic. Tu stai linistit, intra pe TPU si asteapta sfaturi in loc sa iei masuri. Cat de batut in cap sa fii ca sa lasi casa pe mana unor necunoscuti? Nu vreau sa te jignesc, vreau sa te scutur un pic sa te trezesti din vise. OK?

| bebesmen a răspuns:

I-ai luat de pe strada? nu au si ei o firma, cineva care sa raspunda, da-i afara(plateste pentru ce au muncit) sau de-le un sunt in fund... nu le mai da nici un ban si cauta pe cineva mai serios ma refer sa-ti recomande cineva sau du-te la o firma autorizata

| Incubus a răspuns:

Gresie =6 metri +pierderi(la 1, 2 metri per cutie probabil 6 cuti)
faianta=2pereti de 5 fiecare+2 de 7, 5=25 +pierderi(de data asta se pun mai putine pierderi ca mai este si usa si fereastra(calculata cu gresie pana sus si cu 1, 2 pe pachet))=aprox 21
iar daca se pune la 1, 3 pe cutie:gresie=cu economie merge si 5 dar trebuie si meserias bun
faianta=20 cuti
daca au licenta de meserias te poti duce la politie pentru bani dar daca a fost la mica intelegere nu poti ca au lucrat la negru si intri si tu ca sa nu mai zic ca tu iai bagat in casa, nu stiu ce sa zic dar data viitoare sa fi mai atent si daca ai banuit ca au placi in loc de masina de ce nu iai oprit(atunci pe loc acum degeaba mai faci urat ca poate iesi urat)
eu te las aici, ai grija de tine

| dolyan explică:

Eu nici nu lucrez, daraminte intr-o multinationala, aceea poza(cu cravata si toate cele, este de la absolvirea liceului!) Am absolvit seminarul teologic, nu finante banci, sau stiinte politice, cum probabil credeai! Oricum, mi-a placut mult raspunsul tau, sinceritatea ta taioasa! Felicitari, imi place stilul tau! Mi-a placut ft mult caracterizarea facuta de tine, chiar daca nimic din ceea ce ai scris nu este real! Daca ati pune suflet in citirea si in interpretarea unei intrebari, ati observa cu totii ca spun ca sunt singurul "barbat" in casa, asta ce vrea sa insemne? Am crescut fara tata, de fapt si fara mama, si am trait in grija matusii, deci in total, 2 surori, 2 verisoare, mama(matusa) si bunica! de aceea sunt singurul barbat in casa, de la cine puteam invata aceste lucruri imp? va spun sincer, cu cat este mai numeroasa familia, cu atat este mai dezorganizata!

| romel a răspuns:

Pai concediazai pai de ce iii lasi sa te fure daca vezi ca te fura de aia fara si spune-le in fata ca nu mai ai nevoie de servicile lor asa ca nu te lasa calcat in picioare si fiii un biat hotarit si nu mai traiii cu compromisurile ok?

| Agnuluc a răspuns:

Nu dovedesti furtul nai cu ce. in plus daca lucreaza la negru ardei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ma tu pana acum unde ai trait? nu in romania? fa` baiatule niste calcule sau eu zic sa iti iei o masina de taiat fainta si gresie, un polizor unghiular (flex) o bormasina un trafalet si te apuci de enovat singur... ca asa nu te fura nimeni. poate doar la depozit cand cumperi materialele... asta e alta mancare de peste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut
la adresa de mai jos ai calculator cu necesarul de gresie si faianta - calculezi separat pentru fiecare http://www.dedeman.ro/ro/calculator.html
GRESIE http://www.dedeman.ro/ro/calculator-necesar-gresie/C-1/calculator.html
FAIANTA http://www.dedeman.ro/ro/calculator-necesar-faianta/C-2/calculator.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma pot abtine.
Din ce-am citit, dolyan ( cu Y!?) este un intelectual, genul acelora multi, imbracati la costum si cravata care misiuna prin multe firme. Acei trepadusi care muncesc de dimineata pina seara in multinationale, ca robii. Aceia care se dau specialisti si viitorul intelectual al tarii.
Eu nu pot intelege acesti oameni care se cred miezul si nu stiu sa faca un calcul elementar de clasa a 3-a. Nu inteleg ce au in cap.
Singura scuza a colegului este ca macar a recunoscut ca nu este barbat si a scris " barbat ", adica in ghilimele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic te poti duce la politie. Practic, ia-o ca pe o lectie si "zi mersi" ca n-a fost mai rau. Pe viitor:
1. Nu lasa "mesteri" singuri in casa.
2. Intereseaza-te cam ce au de facut oamenii pe care ii angajezi, cam cat costa lucrarea, cam ce materiale sunt necesare.
3. Incearca sa gasesti oameni prin recomandarile unor cunoscuti.
4. Fa o verificare dupa ce au terminat, inainte sa-i platesti. Fii atent la cum e executata lucrarea (in special in locuri mai putin vizibile), vezi daca n-au luat/stricat ceva prin casa, etc.
5. Plateste LA SFARSIT, nu in avans.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostia se plateste, pui!