| sim_7547 a întrebat:

Am citit despre plosnite.In aproape fiecare seara, apare un fel de gandac de dupa corpul de chiuveta.Azi am descoperit ca s-ar chema plosnita. E mare, urat, lat, paseste repede la lumina.Cum sa il omor, de unde vine? Am renovat toata bucataria, inclusiv gresie, faianta.Sunt oribili de mari.Nu am mai avut asa ceva, stau la casa

Răspuns Câştigător
| DiMoDi a răspuns:

Nu e ploşnită! E un banal gândac de bucătărie (pe la noi le mai spune şi svabi), pe care l-ai "cumpărat" probabil, odată cu alte produse, dintr-un magazin infestat. De scăpat de ei, poţi să scapi destul de uşor, dacă cumperi de la o farmacie fitosanitară, o fiolă de REGENT sau altă soluţie pentru stropirea cartofilor împotriva Gândacilor de Colorado. Costă cam 1 leu fiola şi trebuie dizolvată în 2 l apă (nu în 10 l cum scrie pentru Gândacii de Colorado!) Stropeşti cu această soluţie concentrată, zona pe unde ai văzut gândacul buclucaş, dosul mobilierului de bucătărie, tocurile la uşi si ferestre (pentru că pot veni şi din vecini) iar ce rămâne, arunci pe canalul chiuvetei (vănii de baie). Poţi manipula soluţia fără teamă, deoarece nu e toxică pentru vietăţile cu sânge cald (om, câine, pisic, păsări de apartament). Se repetă toată operaţiunea după 4 - 5 săptămâni (perioada de eclozare a eventualelor ouă depuse de nepoftiţi) IMPORTANT: dacă, mai apar, trebuie schimbată soluţia cu care stropeşti, pentru că aceşti gândaci sunt extrem de adaptabili şi îsi crează rapid imunitate la otrăvuri.

6 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Scapa urgent de el, este oribilul gandac de bucatarie, ai primit sfaturi bune, aplica-le rapid ca altfel face si copii s.a.md.
O gluma: ...si vazand omul ca nu mai scapa de gandac, se gandeste sa-l trimita la vecin, dar ce motiv sa inventeze, aha, zice el, il trimit la vecin in cercetare si dus a fost gandacul. A doua zi se aude soneria, omul iese la usa si isi vede gandacul intrand rapid in casa si luand pozitia "drepti", ii raporteaza : Sa traiti domnule comandant, am fost in cercetare si am prins 20 de inamici.
"sim" tu omoara gandacul fara mila...

| elena a răspuns:

Scapa urgent de el, este oribilul gandac de bucatarie, ai primit sfaturi bune, aplica-le rapid ca altfel face si copii s.a.md.
O gluma: ...si vazand omul ca nu mai scapa de gandac, se gandeste sa-l trimita la vecin, dar ce motiv sa inventeze, aha, zice el, il trimit la vecin in cercetare si dus a fost gandacul. A doua zi se aude soneria, omul iese la usa si isi vede gandacul intrand rapid in casa si luand pozitia "drepti", ii raporteaza : Sa traiti domnule comandant, am fost in cercetare si am prins 20 de inamici.
"sim" tu omoara gandacul fara mila...

Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca sunt plosnite scapati foarte greu de ele, solutia ar fi sa dati cu motorina sau verde de paris.

| deealexx a răspuns:

Nu e plosnita. am si eu unul laughing) in prima seara am fugit de el si l`am trimis pe prieten sa-l killareasca dar a fugit gandacul foarte repede x( eh, a doua seara am avut eu confruntarea cu el. mi-am luat inima in dinti si l`am prins cu lopatica pisicii laughing insa a scapat la un moment dat si s`a strecurat pe sub usa si s`a bagat in tocul de la usa straight face unde fugise si cu o seara inainte...nu stiu ce e insa nu e plosnita. dar e foarte mare si negru si urat x( vezi pe unde ai o gaura dupa chiuveta si astup`o. daca nu, poate iesi si pe gura de scurgere din chiuveta, cada.

| ullyse a răspuns:

Nu da nici cu verde de paris nici cu motorina, ca apoi nu mai scapi de mirosuri... incearca sa astupi gaurile cu ipsos sau vreun material... in orice caz nu le strivi ca miros ingrozitor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista tot felul de solutii. dar am un prieten ce poate sa va ajute cu o solutie foarte buna cu rezultate garantate... 0724 282 129-contact iuli